Fałszywe paszporty Kim Dzong Una i jego ojca
Ciekawostki

Fałszywe paszporty Kim Dzong Una i jego ojca

Kim Dzong Un i Kim Dzong Il posługiwali się w latach ’90 fałszywymi brazylijskimi paszportami ubiegając się o wizy do państw Europy zachodniej, podaje Reuters.

Anonimowy informator w rozmowie z dziennikarzami agencji prasowej powiedział, że dokumenty były wykorzystywane do ubiegania się o wizy w co najmniej dwóch państwach.

Jak podaje Reuters, północnokoreańska ambasada w Brazylii odmówiła komentarza, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych Brazylii analizuje sprawę.

źródło twitter/reuters
Kim Dzong Il (lewo) i Kim Dzong Un (prawo)

 

Paszporty

Na obu paszportach widnieją nieprawdziwe informacje na temat ich posiadaczy.

Paszport Kim Jong Ila został wydany na nazwisko Ijong Tchoi z datą urodzenia 4 kwietnia 1940 roku. Prawdziwa data urodzenia to 16 luty 1941 roku.

W dokumencie Kim Dzong Un figuruje pod imieniem Joseph Pwang. Jego matką ma być Marcela Pwag Joou, a ojcem Ricardo Pwang. Data urodzenia wpisana w paszporcie to 1 luty 1983. Prawdziwa data urodzin to najprawdopodobniej 8 stycznia 1982 roku.

Jako miejsce urodzenia obu mężczyzn podane zostało Sao Paulo. Oba paszporty posiadają również stempel „Ambasada Brazylii w Pradze’.

 

Czeskie firmy

Jak zauważył Nicolas Levi, badacz zajmujący się tematyką KRLD, Ricardo Pwang oraz Ijong Tchoi powiązani byli z firmami zarejestrowanymi w latach ’90 w Czechach. (link do artykułu w j. angielskim)

Z danych przedstawionych na portalu finansowym kurzy.cz, Ricardo Pwang (dane osobowe rzekomego ojca Kim Dzong Una w fałszywym paszporcie) zasiadał we władzach spółek LIBERDADE s.r.o. i BOMSUCESSO s.r.o.

Ijong Tchoi (dane osobowe jakimi Kim Dzong Il posługiwał się w fałszywym paszporcie) zasiadał we władzach spółki LIBERDATE s.r.o.

Jak wynika z danych przedstawionych na portalu kurzy.cz, obie spółki został zlikwidowane. BOMSUCESSO s.r.o. zostało zamknięte w 2013 roku, a LIBERDADE s.r.o. w grudniu 2017.

Disneyland

W 2011 roku japońska gazeta Yomiuri Shimbun podała informacje, że w maju 1991 roku Kim Dzong Un przyleciał na ponad tydzień do Tokio posługując się fałszywym paszportem wystawionym w Brazylii.

Miał wtedy najprawdopodobniej mniej niż 10 lat, a w jego dokumentach widniało nazwisko Joseph Park. Towarzyszył mu inny chłopiec, najprawdopodobniej brat, Kim Dzong Czol. Po kilku dniach pobytu chłopców w Japonii, dotarła do nich również ich matka, Ko Yong Hui. Wycieczkę do parku rozrywki miało zabezpieczać 10 mężczyzn.

W 2001 roku do Disneylandu w Japonii próbował przylecieć inny członek rodziny Kimów, przyrodni brat przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Nam. Został zatrzymany przez służby graniczne i deportowany do kraju. Posługiwał się fałszywym paszportem Republiki Dominikańskiej.

 

źródło nicolaslevi, reuters, telegraph, kurzy / zdjęcia twitter, reuters, kurzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.