Grypa w Korei Północnej
Wiadomości

Epidemia grypy w Korei Północnej

Cztery osoby nie żyją, a ogólna liczba chorych na grypę przekroczyła 100 000, podał Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MCK).

Do 23 stycznia u 110 015 pacjentów odkryto obecność wirusa grypy typu H1N1, podał Gwendolyn Pang, szef azjatyckiego biura regionalnego MCK powołując się na dane z Ministerstwa Zdrowia Korei Północnej.

Jeszcze tydzień temu Czerwony Krzyż w swoim raporcie podał, że potwierdzona liczba zachorowań wynosi 81 640 osób, co oznacza wzrost o niemal 30 000 osób.

Całkowita, szacunkowa liczba zarażonych może wynosić nawet 200 000 osób.

Zakażenie wirusem zaobserwowano w całym kraju, z czego prawie 30% zarażonych mieszka w stolicy kraju, Pjongjangju. 24.5 procent to dzieci w wieku do 7 roku życia, 22.8 procent ma 8-16 lat, pozostali (52.7%) to osoby w wieku co najmniej 17 lat.

Przypadki śmiertelne obejmują troje dzieci i jednego mężczyznę.

Rząd KRLD poprosił o wsparcie w zakresie szczepień dla osób z grupy wysokiego ryzyka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wysłała do kraju już 5000 z zaplanowanych 30 000 tabletek Oseltamiwiru, leku na grypę.

Ponadto UNICEF oraz WHO otrzymało prośbę o dostarczenie specjalistycznego sprzętu oraz pomoc w szkoleniu, a Czerwony Krzyż planuje wprowadzić fundusz pomocy doraźnej w wysokości 270 000 USD, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grypy w kraju.

Jak dotąd epidemia nie została oficjalnie sklasyfikowana, ponieważ WHO czeka na dalsze informacje epidemiologiczne od Ministerstwa Zdrowia KRLD.

 

źródło ifrc, voa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.