Delegacja KRLD: Pjongjang jest skłonny do rozmów z USA
Wiadomości

Delegacja KRLD: Pjongjang jest skłonny do rozmów z USA

Przewodniczący delegacji Korei Północnej miał powiedzieć podczas spotkania z prezydentem Republiki Korei, że rząd w Pjongjangu jest gotowy do rozmów z USA.

W dniu dzisiejszym ośmioosobowa delegacja KRLD z Kim Yong Chol na czele przybyła do Korei Południowej na ceremonię zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Poza Kim Yong Cholem w skład delegacji weszli również:

  • Ri Son Gwon – przewodniczący Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei, który obecny był również podczas spotkania na szczycie Północ-Południe w styczniu tego roku
  • Kim Song Hye – szefowa Biura Sekretariatu Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei, która wcześniej brała już udział w spotkaniach pomiędzy Koreami
  • Ri Hyon – urzędnik Departamentu Zjednoczonego Frontu
  • dwóch urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych
  • dwóch pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego

O decyzji i kontrowersjach związanych z wyznaczeniem Kim Yong Chola na przewodniczącego delegacji pisaliśmy tu.

Spotkanie z prezydentem

Rzecznik prasowy Błękitnego Domu, Kim Eui-kyeom powiedział, że Kim Yong Chol spotkał się z prezydentem Moon Jae-inem.

Podczas godzinnej rozmowy prezydent Korei Południowej miał zasugerować, że USA i KRLD powinny rozpocząć wstępny dialog, w celu poprawy stosunków na Półwyspie Koreańskim.

W odpowiedzi Kim miał stwierdzić, że stosunki pomiędzy jego krajem i Stanami Zjednoczonymi powinny rozwijać się wraz z poprawą stosunków pomiędzy Koreami. Dodał również, że Pjongjang jest skłonny do rozmów z Waszyngtonem.

Na słowa przedstawiciela KRLD zareagowały Stany Zjednoczone. „Jesteśmy w ścisłym kontakcie z Republiką Korei w sprawie naszej jednolitej odpowiedzi na sytuację w Korei Północnej. Jak stwierdził prezydent Moon, poprawa stosunków między Koreą Północną a Południową nie może przebiegać w oderwaniu od rozwiązania północnokoreańskiego programu jądrowego„, powiedział rzecznik prasowy Departamentu Stanu cytowany przez agencję Reuters.

 

Protesty na drodze

Przyjazdowi Kim Yong Chola towarzyszyły protesty zorganizowane przez główną partię opozycyjną, Partia Wolności Korei (Libery Korea Party).

„Kim Yong Chol, morderca, który zabił tak wielu naszych obywateli, nigdy nie może wkroczyć na ziemię Republiki Korei”, powiedział rzecznik partii Chang Jae-won.

Kim uważany jest za organizatora kilku prowokacji wymierzonych w Koreę Południową. Chodzi między innymi o zatopienie korwety Cheonan w 2010 roku, podczas której zginęło 46 osób.

Demonstranci próbowali zablokować Most Zjednoczenia, którym delegacja miała przekroczyć granicę. Ostatecznie politycy KRLD zostali skierowani na pobliski most Jeonjin, który jest zamknięty dla cywilów. Jest on mniejszy od Mostu Zjednoczenia i należy do wojska Republiki Korei.

źródło bbbike / digitalmap
Miejsce protestu (Most Zjednoczenia) i trasa przejazdu

 

Osobny przemarsz

Podczas ceremonii zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich sportowcy z Północy i Południa nie wyszli we wspólnym przemarszu. Zawodnicy Korei Północnej nieśli flagę narodową oraz Zjednoczenia Korei. Podczas ceremonii otwarcia sportowcy szli wspólnie pod jedną flagą Zjednoczenia Korei.

W loży dla VIPów, podobnie jak podczas ceremonii otwarcia, w bliskiej odległości usiedli przedstawiciele KRLD i USA. Ze strony Stanów Zjednoczonych delegacji przewodniczyła córka prezydenta, Ivanka Trump. Również i tym razem przedstawiciele delegacji nie nawiązali kontaktu. O ceremonii otwarcia pisaliśmy tu.

 

[Wiadomość została sprostowana, w poprzedniej wersji informowaliśmy o wspólnym przemarszu podczas ceremonii zamknięcia Olimpiady. Dodano zdjęcia zawodników]

źródło nknews, yonhapnews, kbs, koreaherald, reuters, firstpost / zdjęcia Ministerstwo Zjednoczenia, bbbike, kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.