Wiadomości

Berlin: Ambasada KRLD wykorzystywana do nabycia technologii jądrowej

Szef niemieckiego kontrwywiadu stwierdził, że ambasada Korei Północnej w Berlinie była wykorzystywana do pozyskiwania materiałów potrzebnych przy produkcji broni jądrowej.

„Widzieliśmy jak w ambasadzie dochodziło do działań, które z naszego punktu widzenia służyły zaopatrywaniu reżimu”, powiedział szef niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV), Hans-Georg Maassen, w wywiadzie dla telewizji ARD. „Z naszego punktu widzenia były w komponenty do produkcji broni balistycznej i, po części, do programu nuklearnego”.

Maassen dodał, że często były to tzw. towary podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.

Niemieckie służby miały uniemożliwiać takie praktyki w momencie ich namierzenia, jednak zdaniem szefa BfV: „nie możemy zagwarantować, że we wszystkich przypadkach będziemy w stanie to odkryć i zapobiec”.

Według dochodzenia, jakie przeprowadziła telewizja ARD, niemiecka agencja kontrwywiadu uzyskała w 2016 i 2017 r. informacje dotyczące zamówień technologicznych KRLD. W 2014r. zaś północnokoreański dyplomata próbował nabyć monitor gazów, który może mierzyć emisję przy produkcji broni chemicznej.

Informacje płynące z Niemiec pojawiają się kilka dni po opublikowaniu przez Reuters informacji na temat raportu ONZ, w którym między innymi oskarżono władze Korei Północnej o wysyłanie produktów wykorzystywanych przy produkcji broni chemicznej do Syrii. Pisaliśmy o tym tu.

 

źródło ARD, reuters, channelnewsasia / zdjęcie ambasada KRLD w Berlinie, wikimediacommons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.