Aresztowało uciekinierkę z Północy, która współpracowała ze służbami KRLD
Wiadomości

Aresztowało uciekinierkę z Północy, która współpracowała ze służbami KRLD

Kobieta miała wysyłać do Korei Północnej, za pośrednictwem chińskiego pośrednika, 130 ton ryżu o wartości prawie 100 000 USD.

Zatrzymana uciekinierka ma 49-lat, według portalu NK News mieszkała w prowincji Gyeonggi, gdzie prowadziła swój własny biznes. Do Korei Południowej przedostała się w 2011 roku, jednak chciała wrócić do ojczyzny, żeby spotkać z mieszkającym tam nastoletnim synem.

Kontakt z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego KRLD podejrzana nawiązała w ubiegłym roku. Jak powiedziała w czasie przesłuchania, pomoc Korei Północnej miała zapewnić jej amnestię po powrocie do kraju.

Ryż był wysyłany dwukrotnie, na krótko przed rocznicą urodzin Kim Dzong Ila (16.02) i Kim Il Sunga (15.04).

Według prokuratury kobietę zatrzymano tuż przed tym, jak planowała wysłać do chińskiego pośrednika 80 mln KRW (75 200 USD) w zamian za dostarczenie kolejnej dostawy ryżu do Korei Północnej.

Jak podaje The Korea Times, prośbę o wysłanie pieniądze zamiast ryżu miały wyjść od Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Zatrzymana sprzedała również swoje mieszkanie oraz pozbyła się części rzeczy osobistych. Według władz może to sugerować plan szybkiego powrotu do KRLD.

Podejrzanej postawiono zarzut pomocy organizacji anty-rządowej z Ustawy o Bezpieczeństwie Narodowym (National Security Act), za który grozi do 10 lat więzienia.

Prokurator zajmujący się sprawą powiedział w rozmowie z NK News, że nie spotkał się z wcześniej ze sprawą, w której uciekinierzy wysyłali żywność na północ przed próbą powrotu do kraju.

Według danych Ministerstwa Zjednoczenia z października ubiegłego roku, w ciągu ostatnich 5 lat na północ wróciło 26 uciekinierów. Seul jednak liczy jedynie przypadki, które został ogłoszone w północnokoreańskich mediach.

 

źródło yonhapnews, nknews, thekoreatimes, hani / zdjęcie ilustracyjne Kimmo Räisänen (CC BY 2.0), Elliott Brown (CC BY-SA 2.0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.