Żołnierz, który dokonał głośnej ucieczki z KRLD może być przestępcą
Wiadomości

Żołnierz, który dokonał głośnej ucieczki z KRLD może być przestępcą

Jak donosi południowokoreański portal DongA, Oh Chong Song, żołnierz który uciekł do Korei Południowej przez Wspólną Strefę Bezpieczeństwa, mógł dopuścić się ciężkiego przestępstwa w swoim kraju.

Uciekinier przesłuchiwany jest przez zespół śledczych złożonych z pracowników wojska oraz Narodowej Służby Wywiadu (NIS). Jak donosi portal, powołując się na źródła wewnątrz agencji, żołnierz miał powiedzieć: „Popełniłem w Korei Północnej przestępstwo, które doprowadziło do czyjejś śmierci”.

Źródła wewnątrz NIS mają badać incydent i przeanalizować czy było to morderstwo, nieumyślne spowodowanie śmierci czy nieszczęśliwy wypadek. Według portalu żołnierz składa sprzeczne zeznania, przez co dochodzenie i przesłuchanie mogą trwać dłużej niż wcześniej planowano.

Jeśli przestępstwo zostanie potwierdzone, rząd Korei Południowej może mieć przed sobą duży problem. Prawo zabrania osobie, która dopuściła się ciężkiego przestępstwa, otrzymać pomocy socjalnej zarezerwowanej dla uciekinierów z KRLD.

Oba kraje nie posiadają umowy ekstradycyjnej, więc postawienie żołnierza przed sądem północnokoreańskim nie wchodzi w grę.

Ministerstwo Zjednoczenia nie potwierdziło doniesień portalu mówiąc na spotkaniu z prasą, że „dochodzenie jeszcze nie zostało zakończone”.

Oh Chong Song przedostał się do Korei Południowej 13 listopada przez pilnie strzeżoną Wspólną Strefę Bezpieczeństwa. Podczas próby ucieczki został wielokrotnie postrzelony przez żołnierzy KRLD. Jest synem wysokiej rangi wojskowego. Więcej o ucieczce i dalszych losach pisaliśmy tu.

 

źródło donga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.