Zakończenie wizyty delegacji KRLD w Korei Południowej
Wiadomości

Zakończenie wizyty delegacji KRLD w Korei Południowej

Północnokoreańska delegacja podczas ostatniego dnia wizyty na południu delegacja odwiedziła Seul. Nie obyło się bez protestów przeciwko KRLD.

 

WIZYTA W SEULU

Siedmioosobowa delegacja pod przewodnictwem Hyon Song Wol odwiedziła trzy miejsca podczas drugiego, ostatniego dnia wizyty w Korei Południowej, w których potencjalnie może wystąpić Orkiestra Samjiyon: Teatr Narodowy, stadion Jangchung Arena i sala gimnastyczna Jamsil.

Delegacja KRLD w Seulu, źródło Ministerstwo Zjednoczenia
Delegacja KRLD w Seulu, źródło Ministerstwo Zjednoczenia

Odwiedzając Teatr Narodowy, jako ostatnie miejsce w Seulu, delegacja sprawdziła nagłośnienie i oświetlenie sceniczne. Ponadto poproszono personel o zagranie muzyki orkiestrowej, żeby przetestować system audio. Grupa spędziła o wiele więcej czasu na wizytacji tego obiektu niż dwóch pozostałych miejsc, co według agencji Yonhapnews budzi spekulacje na temat wyboru teatru jako miejsca występu północnokoreańskiej orkiestry.

Po powrocie do kraju delegacja ma przekazać wyniki z inspekcji władzom KRLD, który podejmie ostateczną decyzję co do miejsca koncertu.

Wczoraj delegacja odwiedziła Gangneung. Pisaliśmy o tym tu.

 

PROTEST

W Seulu Koreańska Partia Patriotów zorganizowała protest w okolicy dworca kolejowego na którym wysiadła delegacja KRLD podczas przyjazdu do Seulu.

protest przeciwko KRLD / źródło koreatimes
protest przeciwko KRLD / źródło koreatimes

Aktywiści zorganizowali konferencję prasową oraz spalili flagę Korei Północnej i zdjęcie przywódcy kraju Kim Dzong Una w momencie, kiedy delegacja wychodziła z dworca. Sprzeciwiali się oni udziałowi północnego sąsiada w nadchodzących Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Pomimo, że Koreańska Partia Patriotów nie posiada dużego poparcia społecznego (1 przedstawiciel w parlamencie), najnowsze sondaże pokazują duży podział wśród obywateli Republiki Korei dotyczący wspólnego startu zawodników z obu państw.

Według ostatniego sondażu RealMeter 49.4% obywateli Korei sprzeciwia się wspólnemu przemarszowi pod flagą Zjednoczenia Korei, decyzję tę popiera 40.5% respondentów. Według sondażu japońskiego nadawcy NHK 70% obywateli nie popiera wspólnego startu zjednoczonej żeńskiej drużyny hokeja na lodzie.

Spada również poparcie dla prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina, które wynosi w najnowszym badaniu 67.1%. W sierpniu ubiegłego roku wynosiło ono ponad 85%.

Moon Jae-in prowadzi politykę otwartości i dialogu z północnym sąsiadem. Podczas dzisiejszego spotkania z mediami odnosząc się do tematu poprawy relacji z KRLD powiedział: „Stoimy przed cenną szansą na pokojowe rozwiązanie północnokoreańskich problemów jądrowych i otwieramy drogę do ustanowienia pokoju na Półwyspie Koreańskim”.

 

POD KONTROLĄ PÓŁNOCY

Pierwotnie wyjazd zaplanowany był na sobotę i niedzielę, jednak strona północna przełożyła wizytę o jeden dzień bez podania przyczyny. Cho Han-bum, ekspert Koreańskiego Instytutu Zjednoczenia Narodowego cytowany przez południową stację telewizyjną Arirang News sugeruje, że KRLD może chcieć w ten sposób utrzymać przewagę nad rządem w Seulu.

„Reżim zawsze próbuje udowodnić, że jest górą w relacjach Południe-Północ. Ich powiadomienie Korei Południowej w ostatniej chwili, że nie przyjadą w sobotę, było w pewnym sensie ostrzeżeniem, że wciąż mogą nie pojawić się na Igrzyskach”, powiedział Cho. „Obecnie postawa naszego rządu jest otwarta z powodu Igrzysk Olimpijskich, ale jeśli Korea Północna nie wykaże oznak denuklearyzacji po ich zakończeniu, niewiele będziemy mogli zrobić, aby kontynuować ten dialog”.

 

źródło yonhapnews, arirangnews, koreatimes, kbs, businessinsider, nknews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.