Wspólny trening zawodniczek hokeja na lodzie obu Korei
Wiadomości

Wspólny trening zawodniczek hokeja na lodzie obu Korei

Reprezentantki Korei Północnej w hokeju na lodzie przyjechały w czwartek do Korei Południowej, żeby wspólnie ćwiczyć w ramach połączonej drużyny przed Zimowymi Igrzyskami.

W skład grupy, która udała się na południe, weszło 12 zawodniczek, trener Pak Chol Ho oraz dwóch pracowników.

Pak Chol Ho nie jest szerzej znany analitykom ani Koreańskiej Federacji Hokeja na Lodzie (KIHA). Podczas wcześniejszych występów federacji pojawiał się jako członek personelu.

9 stycznia Korea Południowa zaproponowała podczas rozmów z KRLD wystawienie wspólnej żeńskiej drużyny hokeja na lodzie na nadchodzących Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Po wstępnych rozmowach Międzynarodowy Komitet Olimpijski zezwolił na udział łączonej drużyny.

wspólne zdjęcie obu drużyn, źródło twitter
wspólne zdjęcie obu drużyn, źródło twitter

W związku z ustaleniami, w składzie na każdy mecz muszą znaleźć się co najmniej trzy zawodniczki z północy. Odpowiedzialną za podejmowanie decyzji została selekcjonerka Korei Południowej, Sarah Murray.

Murray wcześniej nie wypowiadała się przychylnie o pomyśle władz i MKOl na temat wspólnego startu drużyn z obu państw. Podobnego zdania jest większość mieszkańców Republiki Korei. Jak wynika z sondażu telewizji SBS, 70 procent ankietowanych nie popiera decyzji o wspólnym starcie w zawodach.

4 lutego drużyna rozegra swój pierwszy towarzyski mecz ze Szwecją. Podczas zawodów w fazie grupowej zmierzą się z Szwajcarią (10.02), ponownie ze Szwecją (12.02) i Japonią (14.02)

Korea Południowa zajmuje 22. miejsce, a Korea Północna 25. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Ostatni mecz rozegrany pomiędzy tymi drużynami miał miejsce w kwietniu ubiegłego roku i zakończył się wynikiem 3-0 dla reprezentacji z południa.

Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pyongchang wystąpi 22 zawodników z Korei Północnej, wezmą oni udział łącznie w pięciu dyscyplinach. Pisaliśmy o tym tu.

 

źródło yonhapnews, abcnews, cnbc, donga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.