UE: Nowe sankcje na osoby powiązane z programem zbrojeniowym KRLD
Wiadomości

UE: Nowe sankcje na osoby powiązane z programem zbrojeniowym KRLD

Rada Unii Europejskiej nałożyła zakaz podróżowania i zamroziła aktywa siedemnastu obywatelom KRLD oskarżonym o pomoc w omijaniu sankcji ONZ.

„17 osób dodanych do wykazu angażowało się w nielegalne działania handlowe oraz działania – także zagraniczne – służące obchodzeniu sankcji ONZ”, podała w oświadczeniu prasowym Rada Unii Europejskiej .

Sankcje obejmują przede wszystkim północnokoreańskich przedsiębiorców powiązanych z firmami Pan Systems Pyongyang oraz KOMID i dyplomatów przebywających na placówkach dyplomatycznych w Afryce.

Jak podano w dzienniku urzędowym UE „Pan Systems Pyongyang umieszczono w wykazie Unii za pomoc w uchylaniu się od sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ poprzez próby sprzedaży uzbrojenia i związanego z nim sprzętu do Erytrei. Pan Systems jest również kontrolowany przez i działa w imieniu Generalnego Biura Rozpoznania, które zostało wyznaczone przez Narody Zjednoczone.”

KOMID (Korea Mining Development Trading Corporation) to największa północnokoreańska firma zbrojeniowa oraz główny eksporter towarów i wyposażenia związanych z rakietowymi pociskami balistycznymi i bronią konwencjonalną. KOMID umieszczono w wykazie na mocy decyzji Komitetu Sankcji ONZ w kwietniu 2009 r.

Do tej pory łącznie 58 osób i 10 firm oraz organizacji zostało w sumie objętych sankcjami Unii Europejskiej. „Ponadto 79 osób i 54 podmioty są objęte sankcjami ONZ.”, czytamy w oświadczeniu prasowym Rady UE.

Poniżej pełna lista osób objętych sankcjami

lp imię i nazwisko powód
1 Choe Chan Il Dyrektor biura w Dandong przedsiębiorstwa Korea Heungjin Trading Company, podmiotu umieszczonego w wykazie ONZ. Korea Heungjin jest wykorzystywany przez KOMID
2 Kim Chol Nam Dyrektor biura w Dandong przedsiębiorstwa Sobaeksu United Corp, które zostało umieszczone w wykazie Unii. Przedstawiciel pekińskiego oddziału przedsiębiorstwa Korea Changgwang Trading Corporation; grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że jest to inna nazwa KOMID.
 3 Jon Chol Young Przedstawiciel przedsiębiorstwa Green Pine Associated Corporation w Angoli i akredytowany dyplomata KRLD w Angoli.

Green Pine umieszczono w wykazie ONZ w zawiązku z działaniami obejmującymi m.in. naruszenie oenzetowskiego embarga na broń. Green Pine prowadzi negocjacje w sprawie umów dotyczących remontów angolskich okrętów marynarki wojennej z naruszeniem zakazów nałożonych na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 4 An Jong Hyuk
alias: An Jong
Hyok
Przedstawiciel przedsiębiorstwa Saeng Pil Trading Corporation, innej nazwy Green Pine Associated Corporation, oraz dyplomata KRLD w Egipcie.

An Jong Hyuk został upoważniony do prowadzenia wszelkiego rodzaju działalności w imieniu Saeng Pil, w tym do podpisywania i wdrażania umów oraz działalności bankowej. Spółka specjalizuje się w budowie okrętów marynarki wojennej oraz projektowaniu, wytwarzaniu i instalowaniu urządzeń łączności elektronicznej i nawigacji morskiej.

 5 Chol Yun

 

Chol Yun został uznany przez grupę ekspertów ONZ za osobę kontaktową przedsiębiorstwa KRLD Company General Precious Metal uczestniczącego w sprzedaży litu-6, zakazanego produktu związanego z bronią jądrową, oraz dyplomatę KRLD.

Unia uprzednio stwierdziła, że General Precious Metal to inna nazwa wskazanego przez ONZ podmiotu Green Pine

 6 Choe Kwang Hyok Choe Kwang Hyok jest przedstawicielem Green Pine Associated Corporation, podmiotu umieszczonego w wykazie ONZ.

Grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że Choe Kwang Hyok pełni funkcję dyrektora generalnego Beijing King Helong International Trading Ltd (inna nazwa Green Pine). Grupa ta uznała również, że pełni on funkcję dyrektora Hong Kong King Helong Int’l Trading Ltd oraz zarządza podmiotem KRLD o nazwie przedstawicielstwo Korea Unhasu Trading Company w Pekinie; oba te przedsiębiorstwa to inne nazwy Green Pine.

7 Kim Chang Hyok Grupa ekspertów ONZ uznała Kim Chang Hyoka za pełniącego funkcję przedstawiciela przedsiębiorstwa Pan Systems Pyongyang w Malezji.

Utworzone liczne rachunki w Malezji w imieniu firm przykrywek »Glocomu« stanowią fasadę dla podmiotu umieszczonego w wykazie Pan Systems Pyongyang.

8 Park Young Han Dyrektor przedsiębiorstwa Beijing New Technology; grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że działa ono jako firma przykrywka dla KOMID.

Przedstawiciel prawny Guancaiweixing Trading Co. Ltd; grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że przedsiębiorstwo to było przewoźnikiem wysłanego do Erytrei ładunku produktów wojskowych przechwyconego w sierpniu 2012 r.

9 Ryang Su Nyo Dyrektor przedsiębiorstwa Pan Systems Pyongyang.
10 Pyon Won Gun Dyrektor przedsiębiorstwa Glocom, firmy przykrywki dla Pan Systems Pyongyang.

Glocom reklamuje sprzęt łączności radiowej dla organizacji militarnych i paramilitarnych. Grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że Pyon Won Gun jest obywatelem KRLD zarządzającym Pan Systems Pyongyang.

11 Pae Won Cho Grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że Pae Won Chol jest obywatelem KRLD zarządzającym Pan Systems Pyongyang.
 2 Ri Sin Song Grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że Ri Sin Song jest obywatelem KRLD zarządzającym Pan Systems Pyongyang.
13 Kim Sung Su Grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że Kim Sung Su pełni funkcję przedstawiciela przedsiębiorstwa Pan Systems Pyongyang w Chinach.
14 Kim Pyong Chol Grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że Kim Pyong Chol jest obywatelem KRLD zarządzającym Pan Systems Pyongyang.
15 Choe Kwang Su Grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że Choe Kwang Su pełni funkcję przedstawiciela przedsiębiorstwa Haegeumgang Trading Company.

Pełniąc swoją funkcję Choe Kwang Su podpisał umowę o współpracy wojskowej między KRLD a Mozambikiem z naruszeniem zakazów nałożonych na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Umowa ta dotyczyła dostawy uzbrojenia i związanego z nim sprzętu dla Monte Binga, spółki kontrolowanej przez rząd Mozambiku.

16 Pak In Su Grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że Pak In Su uczestniczył on w działaniach związanych ze sprzedażą węgla z KRLD w Malezji z naruszeniem zakazów nałożonych na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
17 Son Young-nam Grupa ekspertów ONZ stwierdziła, że Son Young-nam uczestniczył on w przemycaniu złota i innych produktów do KRLD z naruszeniem zakazów nałożonych na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

źródło reuters, dziennik urzędowy ue

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.