Spotkanie na szczycie Korea Południowa - Korea Północna
Wiadomości

Spotkanie na szczycie Korea Południowa – Korea Północna

Przedstawiciele Korei Południowej i Korei Północnej spotkali się w Panmunjom o godzinie 10.00 czasu południowokoreańskiego. Spotkanie dotyczy obecności Korei Północnej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskim w Pyeongchang.

Przewodniczącym delegacji ze strony Korei Południowej jest Minister Zjednoczenia Cho Myoung-gyon. Jego odpowiednikiem po stronie północnej jest Ri Son Gwon, przewodniczący Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei.

Północnokoreańska delegacja przekracza 38. równoleżnik zmierzając na miejsce spotkania

 

TEMAT ROZMÓW

Prawdopodobne tematy rozmów dotyczące Igrzysk Olimpijskich obejmują m. in. kwestie podróżny delegacji KRLD na zawody i ewentualnego przemaszerowania pod wspólną flagą koreańską podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia zawodów.div

Flaga Zjednoczenia Korei
Flaga Zjednoczenia Korei

W przypadku podróżny drogą lądową przez pilnie strzeżoną granicę, oba państwa będą musiały przeprowadzić konsultacje na poziomie wojskowym.

Dodatkowe kwestie do ustalenia to ewentualna obecność kibiców z Korei Północnej.

Południowokoreańscy analitycy oraz media oczekują poruszenia kwestii napięć na Półwyspie Koreańskim oraz rozwiązania problemu rodzin rozdzielonych Wojną Koreańską w latach 1950-53 poprzez ponowne poruszenie propozycji z lipca ubiegłego roku.

W lipcu Korea Południowa wystosowała propozycję zorganizowania spotkania Czerwonego Krzyża w celu omówienia spotkania rozdzielonych rodzin.

Pojawiają się również głosy na temat poruszenia tematu ponownego otwarcia kompleksu przemysłowego Kaesong. Temat ponownie pojawił się w południowokoreańskich mediach po opublikowaniu raportu specjalnej komisji, która stwierdziła nieprawidłowości przy podjęciu decyzji o jego zamknięciu. Pisaliśmy o tym tu.

DELEGACJE

Szefem delegacji KRLD jest Ri Son Gwon, przewodniczący Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei. Pyongyang zapowiedział również, że wśród innych uczestników pięcioosobowej delegacji znajdą się również wiceszef Komitetu Jon Jong Su, dyrektor komitetu Hwang Chung Song, Wiceminister Kultury Fizycznej  Sportu Won Kil U oraz członek północnokoreańskiego Komitetu Olimpijskiego Ri Kyong Sik.

 Ri Son Gwon
Ri Son Gwon
Kim Yong Chol
Kim Yong Chol

Ri Son Gwon opisywany jest jako doświadczony negocjator, który od 2006 roku, wielokrotnie był członkiem delegacji KRLD.

Uważany jest przez analityków za prawą rękę Kim Yong Chola, generała Koreańskiej Armii Ludowej i szefa agencji wywiadowczej (Biura ds. Rozpoznania Ogólnego). Kim uważany jest za jedną z najważniejszych osób we władzach Pyongyangu. Według części eksportów to Kim Yong Chol był pomysłodawcą i autorem tzw „incydentu koło Wyspy Baengnyeong”, gdzie w wyniku wystrzelenia torpedy z łodzi podwodnej KRLD zatopiono południowokoreańską korwetę.

Komitet ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei utworzony został w 2016 roku podczas XIII zjazdu Najwyższego Zgromadzenia Ludowego KRLD.

Cho Myoung-gyon
Cho Myoung-gyon

Szefem południowokoreańskiej delegacji jest Minister Zjednoczenia Cho Myoung-gyon, który zajmuje to stanowisko już od 28 lat.

Cho nadzorował otwarcie kompleksu przemysłowego w Kaesong i pozostaje zwolennikiem jego ponownego uruchomienia.

W składzie południowokoreańskiej delegacji znajdą się również Wiceminister Zjednoczenia Chun Hae-sung, drugi Wiceminister Kultury, Sportu i Turystyki Roh Tae-kang, zastępca dyrektor generalnego  w biurze premiera Ahn Moon-hyun oraz wiceprezes ds. Planowania w Komitecie Organizacyjnym Pyeongchang.

SPOTKANIE

W orędziu noworocznym Kim Dzong Un zaproponował zmniejszenie napięcia na Półwyspie Koreańskim oraz poruszył temat możliwego udziału północnokoreańskich zawodników na Igrzyskach Olimpijskich. Pisaliśmy o tym tu.

Na apel przywódcy KRLD pozytywnie odpowiedziały władze w Seulu. W wyniku otwarcia na dialog ponownie uruchomiono linię telefoniczną łączącą oba państwa. Pisaliśmy o tym tu.

To pierwsze takie spotkanie od ponad dwóch lat.

 

źródło yonhapnews, koreatimes, csis, chosun, nknews, bbc, kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.