Wiadomości

Rosja miała pomagać KRLD w omijaniu sankcji. Kreml zaprzecza

Korea Północna eksportowała do Rosji węgiel z ominięciem sankcji, podał Reuters powołując się na źródła wywiadowcze w kilku krajach.

Korea Północna miała w ubiegłym roku co najmniej trzykrotnie dostarczać węgiel do rosyjskich portów Nachodka i Chołmsk, już po nałożeniu sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z Rosji węgiel został prawdopodobnie dostarczony do Japonii i Korei Południowej.

RB ONZ nałożyła zakaz importu węgla z KRLD 5 sierpnia w ramach sankcji mających na celu odciąć kraj od zewnętrznych źródeł finansowania programu atomowego i rakiet dalekiego zasięgu.

Agencja Reuters w swoim raporcie powołuje się na trzy anonimowe źródła wywiadowcze z krajów zachodnich i jedno z firmy żeglugowej.

„Rosyjski port Nachodka stał się węzłem tranzytowym dla północnokoreańskiego węgla”, podało źródło cytowane przez agencje.

Według dokumentów portowych i systemu śledzenia statków, jednostka Jian Fu płynąca pod banderą Palau wypłynęła z północnokoreańskiego portu w Nampo 3 sierpnia ubiegłego roku i dotarła do portu w rosyjskim mieście Nachodka 18 sierpnia. W tym samym miejscu, 24 sierpnia zacumował statek, który załadował węgiel i popłynął w kierunku portu w południowokoreańskim mieście Ulsan.

Prawdopodobna trasa przerzutu węgla z Korei Północnej do Korei Południowej przez rosyjski port z ominięciem sankcji ONZ

Północnokoreański statek wypływa z portu w Nampo Statek wyładowuje węgiel, inna jednostka wpływa do portu i dokonuje załadunku północnokoreańskiego węgla Statek załadowany węglem dociera do Ulsan w Korei Południowej oficjalnie dostarczając węgiel rosyjski

 

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone przekazały do ONZ zdjęcia satelitarne mające potwierdzać pomoc między innymi Rosji w omijaniu sankcji nałożonych na Koreę Północną. Na jednej z fotografii widać statek towarowy Yu Yuan, który dokonywał transportu towarów z KRLD do Rosji.

Yu Yuan pływa pod banderą Togo i należy do firmy zarejestrowanej w Chinach. W grudniu statek znalazł się na „czarnej liście” jednostek, które według USA miały łamać sankcje Narodów Zjednoczonych. Pisaliśmy o tym tu.

Północnokoreański statek Yu Yuan w rosyjskim porcie na wyspie Sachalin, źródło USA/ONZ
Północnokoreański statek Yu Yuan w rosyjskim porcie Sachalin, źródło USA/ONZ

Statek wypływa z portu w Wonsan Przez 6 dni krąży w pobliżu portu w mieście Nachodka Przybywa do portu w rosyjskim mieście Chołmsk na wyspie Sachalin

 

„Nasz rząd monitoruje wszelkie próby naruszania sankcji przez Koreę Północną. Współpracujemy ściśle ze społecznością międzynarodową w celu przestrzegania sankcji”, przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej w odpowiedzi na pytanie Reutera na temat możliwości importu rosyjskiego węgla, którego źródłem pochodzenia jest KRLD.

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Pjongjangu zaprzeczyła prasowym doniesieniom. „Rosja nie kupuje węgla z KRLD i nie służy jako punkt przerzutowy węgla dla krajów trzecich”, podano w komunikacje prasowym.

Deputowany do Dumy Państwowej Aleksiej Kornijenko oskarżenia nazwał kaczką dziennikarską. „Wszystko można przecież sprawdzić. Tak, można tego nie dojrzeć, jak się przeprawiają morzem (chodzi o transfer na morzu pomiędzy statkami – przyp. red.). Tym niemniej nad regionem Azji i Pacyfiku wiszą przecież amerykańskie i zachodnie satelity, które dokładnie analizują wszystkie trasy wychodzące z KRLD… Uważam, że to czystej wody kłamstwo” — oświadczył Kornijenko w rozmowie z Ria Novosti.”

W ubiegłym miesiącu Reuters donosił o dostarczaniu przez Rosję paliwa do Korei Północnej drogą morską. Pokryło się to z obserwacjami specjalistów, który dostrzegli spadek cen benzyny w Pjongjangu pomimo nałożenia sankcji. Pisaliśmy o tym tu.

 

źródło reuters, nknews, sputniknew, wsj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.