Podsumowanie rozmów pomiędzy Koreą Północną i Południową
Wiadomości

Podsumowanie spotkania Korea Północna – Korea Południowa

Korea Południowa i Północna zgodziły się na dalsze prowadzenie rozmów na wysokim szczeblu, jednak nie ustalono konkretnej daty kolejnego spotkania.

Głównym tematem rozmów była obecność Korei Północnej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. Przedstawiciele obu państw spotkali się po raz pierwszy od grudnia 2015 roku. Delegacji Korei Południowej przewodniczył Minister Zjednoczenia Cho Myoung-gyon a KRLD Ri Son Gwon. Pisaliśmy o tym tu.

USTALENIA

Podczas spotkania ustalono, że Korea Północna wyśle liczącą 400-500 osób delegację na Zimowe Igrzyska. Poza parą łyżwiarzy figurowych w skład grupy wejdzie również zespół artystyczny, kibice, prasa, grupa pokazowa Taekwondo oraz wysokiej rangi urzędnicy.

Początkowo strona południowokoreańska zaproponowała również wspólne przejście sportowców podczas ceremonii otwarcia, jednak propozycja nie została zaakceptowana przez Pjongjang.

Ponadto ogłoszono kontynuację rozmów na szczeblu wojskowym, w celu złagodzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim. „Korea Południowa i Północna zdecydowała się podjąć wspólne wysiłki na rzecz jedności narodu i pojednania poprzez stworzenie warunków dla pokoju i złagodzenia napięć wojskowych na Półwyspie Koreańskim”, napisano we wspólnym oświadczeniu.

Zdaniem strony południowej głównym tematem rozmów wojskowych będą również ustalenia dotyczące Igrzysk. „Głównym tematem rozmów (wojskowych – przyp. red.) tym razem jest udane i pokojowe zorganizowanie Igrzysk Olimpijskich” – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej Korei Południowej.

Nie podano konkretnego terminu wznowienia rozmów, argumentując to możliwością ustalenia terminu w późniejszym czasie, dzięki wznowionej po kilku latach łączności na linii Północ-Południe.

RÓŻNICE ZDAŃ

Nie całe spotkanie przebiegało w atmosferze wzajemnego uznania. Podjęcie próby rozmowy na temat programu atomowego KRLD spotkało się ze sprzeciwem północy. „Mówiąc o kwestii nuklearnej, wszystkie rodzaje broni strategicznej, w tym bomby atomowe i wodorowe i rakiety dalekiego zasięgu są w całości skierowane na USA. Nie jest ona skierowana w naszych braci. Nie jest również skierowana przeciwko Chinom i Rosji”, powiedział Ri. „Nie jest to sprawa pomiędzy Koreą Północną i Południową, a poruszenie tej kwestii spowodowałoby negatywne konsekwencje i groziłoby, że wszystkie obecne dobre osiągnięcia zostałyby zaprzepaszczone”, dodał na zakończenie.

Ri Son Gwon podczas spotkania
Ri Son Gwon podczas spotkania

Strona południowa starała się uzyskać od KRLD zgodę na spotkanie rodzin rozdzielonych podczas Wojny Koreańskiej. Wysłannik Pjongjangu nie zgodził się jednak na tę propozycję mówiąc, że Seul powinien najpierw uwolnić 13 pracowników restauracji „porwanych” z Chin. Chodzi o grupę uciekinierów, która przedostała się do Korei Południowej w 2016 roku.

Po spotkaniu Minister Zjednoczenia przeprosił przedstawicieli rodzin za brak powodzenia w tej sprawie.

Dodatkowo warta odnotowania wydaje się zmiana dokonana przez KRLD we wspólnym oświadczeniu dla prasy. Odnosząc się do zjednoczenia, północ użyła słowa ‚uriminzokkiri’, które często wykorzystywane jest w rządowej propagandzie i odnosi się do zjednoczenia Korei bez ingerencji z zewnątrz. Sformułowanie to nie pojawia się w oświadczeniu strony południowej.

SPOTKANIE

relacja ze spotkanie w północnokoreańskiej prasie
relacja ze spotkanie w północnokoreańskiej prasie, źródło twitter

Jak podaje Reuters przywódcy obu Korei przysłuchiwali się rozmowom na bieżąco oraz mieli telefoniczną łączność z szefami delegacji.

Spotkanie trwało 11 godzin, wliczając w to 2-godzinną przerwę na lunch podczas której delegacja KRLD wróciła na stronę północną. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10 rano czasu południowokoreańskiego i zakończyła o 20:42. Łącznie podczas rozmów odbyto 8 osobnych posiedzeń, w tym cztery spotkania pomiędzy poszczególnymi członkami delegacji obu państw.

Temat spotkanie był szeroko relacjonowany przez media na południe od 38 równoleżnika. Media północnokoreańskie nie poświęciły spotkaniu większej uwagi, rządowa gazeta Rodong Sinmun opublikowała tekst na piątek stronie dziennika.

 

źródło reuters, arirang, yonhapnews / zdjęcia ministerstwo zjednoczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.