Pięć statków zamieszanych w nielegalny transport do KRLD pochodzi z Chin
Wiadomości

Pięć statków zamieszanych w nielegalny transport do KRLD pochodzi z Chin

Pięć statków będących przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych w związku z nielegalnym handlem ropą naftową ze statkami północnokoreańskimi należy do chińskich przedsiębiorstw.

Jak donosi południowokoreański Chosun Ilbo dziennik, pięć statków, wobec których istnieje podejrzenie o łamanie sankcji ONZ i transferowanie ropy naftowej do Korei Północnej na wodach międzynarodowych, należy do chińskich przedsiębiorstw.

Chodzi o jednostki, które Stany Zjednoczone chciały dopisać na tzw „czarną listę” ONZ. Pisaliśmy o tym tu.

Statki Orient Shenyu, Yu Yuan, Xin Sheng Hai, Kai Xiang i Lighthouse Winmore. Wszystkie pływają pod banderami różnych państw takich jak Belize, Panama, czy Togo, jednak jak donosi południowokoreańska gazety wszystkie należą do chińskich przedsiębiorstw.

Chosun Ilbo przeanalizował roczne raporty biznesowe, które wskazują że właścicielami przedsiębiorstw dla których pływają wskazane wyżej okręty należą do obywateli Chińskiej Republiki Ludowej. Trzy firmy zarejestrowane są w Hongkongu, a dwie bezpośrednio w Chinach.

Pekin zaprzecza doniesieniom o handlu ropą naftową z Pjongnangiem. Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedziała, że jej kraj „całkowicie i ściśle” zastosował się do sankcji ONZ.

W grudniu władze Korei Południowej zajęły statek The Lighthouse Winmore w związku z podejrzeniem o nielegalny transfer ropy naftowej do KRLD. Pisaliśmy o tym tu. Kilka dni po tym wydarzeniu Seul zajął kolejną jednostkę podejrzaną o łamanie sankcji ONZ, chodzi o tankowiec Koti pływający pod banderą Panamy.

W grudniu gazeta Chosun Ilbo opublikowała artykuł o zarejestrowaniu przez satelity Stanów Zjednoczonych momentu nielegalnego transferu ropy naftowej na wodach międzynarodowych. Pisaliśmy o tym tu.

 

źródło koreatimes, zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.