KRLD proponuje wizytę delegacji, chwilę później rezygnuje
Wiadomości

KRLD proponuje wizytę delegacji, chwilę później rezygnuje

Korea Północna zaproponowała wysłanie w sobotę delegacji do Seulu, żeby przeanalizować miejsce występu orkiestry Samjiyon. Tego samego dnia wycofała się z propozycji bez podania przyczyny.

Ministerstwo Zjednoczenia podało dzisiaj po południu informację, że ustaliło na dzień jutrzejszy wizytę delegacji KRLD w Korei Południowej. Wieczorem tego samego dnia ministerstwo przekazało mediom wiadomość, że Korea Północna bez anulowała wizytę.

Grupa miała udać się z wizytą na południe od 38 równoleżnika w celu sprawdzenia miejsc, gdzie planowane są występy orkiestry Samjiyon.

Siedmioosobowej delegacji z Korei Północnej przewodniczyć miała Hyon Song Wol, która weszła wcześniej w skład grupy ustalającej współpracę pomiędzy krajami podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Pisaliśmy o tym tu.

Trasa przejazdu po południowej stronie wyznaczona została przez nieczynny dziś kompleks Kaesong i obejmować miała miejsca występu orkiestry Samjiyon, której występy zostały zaplanowane w Seulu i Gangneung.

Propozycja Pjongjangu o wysłaniu delegacji została zaakceptowana przez władze Seulu o godzinie 14.45 czasu południowokoreańskiego, a plan wizyty został przedstawiony stronie północnokoreańskiej o godzinie 16.45. KRLD przekazała decyzję o odwołaniu wizyty o godzinie 22.00. Komunikacja odbywała się poprzez otwarty niedawno kanał komunikacyjny w Panmunjom. O wznowieniu działania gorącej linii pisaliśmy tu.

Depesza KRLD zaadresowana została do Ministra Zjednoczenia, Cho Myoung-gyon, a podpisał ją Ri Son Gwon, przewodniczący Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Kraju.

„W oświadczeniu, Północna powiadomiła nas o zawieszeniu wysłania do nas zespołu wstępnej kontroli grupy artystycznej, która została zaplanowana na jutro (20.01)”, napisało w oświadczeniu Ministerstwo Zjednoczenia. Przekazano również, że KRLD nie podała powodów swojej decyzji.

Oba państwa ustalił podczas wspólnych spotkań w Panmunjom, że Korea Północna wyśle podczas nadchodzących Zimowych Igrzysk m.in. 140-osobową orkiestrę Samjiyon, pokazowy zespół Teakdowno oraz łyżwiarzy figurowych, którzy zakwalifikowali się na zawody. Ponadto sportowcy z obu krajów przejdą w ceremonii otwarcia pod jedną flagą i wystawią wspólną, żeńską drużynę hokeja na lodzie. Pisaliśmy o tym więcej tu.

 

źródło yonhapnews, nknews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.