Korea Południowa odpowiada na propozycję KRLD ws Igrzysk
Wiadomości

Korea Południowa odpowiada na propozycję KRLD ws Igrzysk

Prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in, wyraził zadowolenie z propozycji Kim Dzong Una dotyczącej dialogu ws udziału sportowców KRLD na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang.

1 stycznie Kim Dzong Un wygłosił coroczne orędzie od narodu, w którym wyraził chęć współpracy z władzami Republiki Korei w ustalenia możliwości udziału sportowców z KRLD w tegorocznych Igrzyskach. Pisaliśmy o tym tu.

Moon Jae-in określił słowa Kima „jako odpowiedź na naszą propozycję przekształcenia Igrzysk Olimpijskich Pjongczang w epokową okazję do poprawy stosunków między Koreą Północną i wprowadzenia pokoju”

Prezydent Korei Południowej zwrócił się do Ministerstwa Zjednoczenia o „szybkie podjęcie dalszych działań w celu przywrócenia dialogu między Koreą Południową a Północną i zorganizowanie udziału delegacji Korei Północnej w Igrzyskach Olimpijskich w Pyeongchang”.

We wtorek Minister Zjednoczenia Korei Południowej Cho Myoung-gyon zasugerował, że rozmowy rządu na wysokim szczeblu z Koreą Północną mogą odbyć się już 9 stycznia, w przygranicznej wiosce Panmunjom w strefie zdemilitaryzowanej.

„Rząd proponuje Północy, aby w Domu Pokoju w Panmunjom rząd Republiki Korei prowadził rozmowy na wysokim szczeblu ws zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się za około miesiąc, i omówienie związanych z tym kwestii, takich jak udział delegacji Korei Północnej w Igrzyskach w Pyongczang”- powiedział minister podczas konferencji prasowej.

KRLD nie odpowiedziało jeszcze na tę ofertę ze strony południowego sąsiada.

Do tej pory tylko dwóch północnokoreańskich sportowców zakwalifikowało się do udziału w zawodach, są to łyżwiarze figurowi Ryom Tae Ok i Kim Ju Ik. Oficjalnie jednak Korea Północna nie wyraziła chęci wysłania delegacji swoich sportowców. Pisaliśmy o tym tu.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018 rozpoczynają się już 9 lutego. Przez polityków Korei Południowej opisywane są jako możliwość złagodzenia napięć na Półwyspie Koreańskim. W listopadowym wywiadzie z CNN prezydent Korei Południowej opisał te gry jako okazję do pokoju i pojednania między Koreą Południową i wyraził nadzieję, że Korea Północna będzie w nich uczestniczyć.

Ostatni raz letnie Igrzyska Olimpijskie w Korei Południowej miały miejsce 30 lat temu. Korea Północna zbojkotowała zawody, a w listopadzie 1987 przeprowadziła zamach terrorystyczny na samolot południowokoreańskich linii lotniczych, mając na celu zastraszenie zawodników innych państw.

Według analityków nagła gotowość Kim Dzong Una do współpracy i dialogu z Koreą Południową może sugerować nową strategię tego kraju mającą na celu osłabienie sojuszu Seulu z Waszyngtonem.

Cytowany przez CNN analityk Stratfor Rodger Baker powiedział, że „sugerując, że Korea Północna wyśle delegację na Igrzyska Olimpijskie, Północ może również nadać impet południowej propozycji opóźnienia wspólnych ćwiczeń obronnych z USA i może przyczynić się do pogłębienia pewnych różnic między Seulem a Waszyngtonem w skoordynowanej polityce wobec Korei Północnej”.

Urzędujący prezydent Republiki Korei, Moon Jae-In, jest zwolennikiem otwartej polityki wobec Pjongjangu. Jego postawa porównywana była do „Słonecznej Polityki” byłego prezydenta Kim Dae-junga.

 

źródło cnn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.