Korea Północna wprowadza opłaty za przejazd autostradą
Ciekawostki

Korea Północna wprowadza opłaty za przejazd autostradą

Korea Północna zdecydowała się wprowadzić opłaty za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Obowiązek opłaty dotyczy zarówno obywateli kraju jak i obcokrajowców.

W liście władz Korei Północnej adresowanym do ambasad i misji organizacji międzynarodowych, które opublikowała na swoim profilu społecznościowym ambasada Rosji w Pjongjangu, poinformowano, że zdecydowano się pobierać opłaty za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami.

Bramki poboru opłąt, które postawiono do tej pory jedynie na drodze łączącej Pjongjang i Wonsan, zostaną uruchomione 20 stycznia.

bramki opłat w KRLD, źródło: fb/RusEmbDPRK
bramki opłat w KRLD, źródło: fb/RusEmbDPRK

Opłata za 1km wyniesie 0.02 EUR, co za przejazd całą drogą przełoży się na wydatek 8 EUR. Opłata dla autobusów wyniesie 0.07 EUR. Opłaty dla mieszkańców pobierane będą w północnokoreańskich Wonach.

Jak wynika ze zdjęć opublikowanych przez ambasadę Federacji Rosyjskiej w KRLD, opłaty pobierane będą elektronicznie poprzez kartę Mirae.

W Korei Północnej istnieje około 774 km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 26 176 km dróg.

Jak podaje portal NKnews to nie pierwszy raz, kiedy rząd Pjongjangu sięga do kieszeni kierowców. Na przełomie 2016 i 2017 roku wprowadzono nowy system tablic rejestracyjnych, który nakładał na wszystkich właścicieli pojazdów wymóg ich wymiany. W ramach tego procesu obcokrajowcy musieli zapłacić około 31 EUR za każdy samochód, a także dodatkowo 10 EUR za przedłużenie licencji kierowcy.

 

źródło nknews, yonhapnews, fb/rusrmbdprk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.