Korea Północna stawia warunek ws spotkania rozdzielonych rodzin
Wiadomości

Korea Północna stawia warunek ws. spotkania rozdzielonych rodzin

Korea Północna domaga się powrotu grupy uciekinierów jako warunek wstępnych rozmów dotyczących spotkania rodzin rozdzielonych w czasie Wojny Koreańskiej.

Chodzi o grupę 12 kelnerek, które pracowały w koreańskiej restauracji w Chinach i uciekły wraz z managerem do Korei Południowej. Dodatkowo KRLD domaga się powrotu Kim Ryon Hui, uciekinierki z 2011 roku, która publicznie mówiła o chęci powrotu na północ.

Kim Ryon Hui zbiegła do Chin, żeby poddać się leczeniu chorej wątroby. Następnie przedostała się do Korei Południowej, żeby zarobić dodatkowe pieniądze na leczenie i wrócić do ojczyzny. W udzielanych wywiadach twierdzi, że nie była świadoma braku możliwości powrotu do Północnej.

Uciekinierzy, którzy dostali się do Republiki Korei oficjalnie zrzekają się obywatelstwa KRLD i nie mogą podróżować z powrotem za 38. równoleżnik.

Rząd w Pjongjangu twierdzi, że osoby te zostały oszukane przez swojego managera, porwane przez południowokoreański wywiad i są przetrzymywane wbrew własnej woli.

Organizacja Narodów Zjednoczonych prowadzi w tej sprawie śledztwo, które ma ustalić, czy kobiety przybyły do Republiki Korei z własnej woli.

Administracja Moon Jae-ina wysunęła propozycję spotkania rozdzielonych przez Wojnę Koreańską rodzin podczas ostatniego spotkania na szczycie pomiędzy przedstawicielami KRLD i RK. Pisaliśmy o tym tu.

AKTUALIZACJA

We wtorek Ministerstwo Zjednoczenia podało na konferencji prasowej, że stanowisko Seulu w tej sprawie pozostaje niezmienne, tzn uciekinierzy nie zostaną odesłani na Północ, ponieważ uciekli do Korei Południowej z własnej woli.

Podano również, że w miarę poprawy stosunków między państwami sprawa będzie nadal wysuwana przez stronę południową.

 

źródło washingtonpost, kbs, na zdjęciu Kim Ryon Hui (freekimryonhui.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.