Korea Północna ponownie uruchomiła gorącą linię z południem
Wiadomości

Korea Północna ponownie uruchomiła gorącą linię z południem

Kim Dzong Un zarządził wznowienie między-koreańskiego połączenia ws zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej.

Ri Son Gon, przewodniczący Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei, przeczytał oświadczenie Kim Dzong Una podczas konferencji prasowej transmitowanej przez północnokoreańską telewizję KCTV.

„Mamy szczerą nadzieję, że Igrzyska Olimpijskie PyeongChang odbędą się z powodzeniem”, powiedział podczas konferencji Ri.

Cytując słowa Kim Dzong Una przekazał informacje, że wysłanie delegacji KRLD na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2018 r. oraz spotkanie władz Korei Północnej i Południowej byłoby „znaczącym i dobrym pierwszym krokiem w kierunku poprawy stosunków Północ-Południe w obecnej sytuacji”.

Działalność gorącej linii komunikacji między krajami zostala zawieszona przez KRLD w 2016 roku po decyzji Korei Południowej o zamknięciu okręgu przemysłowego Kaesong. O powodach oraz konsekwencjach zamknięcia pisaliśmy tu.

Do momentu zamknięcia linii kraje prowadziły rozmowe przez telefony zainstalowane w biurach we Wspolnej Strefie Bezpieczeństwa. Rozmowy odbywały się dwa razy dziennie, około godziny 9 i 16 czasu lokalnego.

Ministerstwo Zjednoczenia podało, że KRLD wykonała połączenie o godzinie 15.30. Początkowo obie strony starały się ustalić prawidłowe działanie linii telefonicznej i faksu. Jak podaje portal NKnews, ministerstwo odmówiło udzielenia szczegółowych informacji o przebiegu rozmowy.

Wznowienie dialogu między-koreańskiego miało miejsce po noworocznym orędziu Kim Dzong Una, w którym wezwał do poprawy stosunków na Półwyspie. Pisaliśmy o tym tu.

Zapowiedź została z zadowoleniem przyjęta przez Koreę Południową oraz wyrażono chęć dialogu z północnym sąsiadem. Pisaliśmy o tym tu.

 

źródło nknews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.