Korea Północna zorganizuje defiladę wojskową dzień przed rozpoczęciem Igrzysk
Wiadomości

Korea Północna organizuje defiladę wojskową dzień przed rozpoczęciem Igrzysk

Północnokoreańskie media podały, że władze KRLD podjęły decyzje o zmianie rocznicy powstania Koreańskiej Armii Ludowej z 25 kwietnia na 8 lutego. 9 lutego rozpoczynają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

„Biuro Polityczne KC Partii Pracy Korei w poniedziałek ogłosiło decyzję o wyznaczeniu dnia 8 luty jako rocznicy założenia Koreańskiej Armii Ludowej”, napisano w komunikacie na stronie Koreańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej (KNCA).

Początkowo to 8 luty był oficjalną datą założenia Koreańskiej Armii Ludowej (KAL). W tym dniu 1948 roku Korea Północna otrzymała zgodę od władz sowieckich na zorganizowanie armii. W 1978 roku Pjongjang podjął decyzję o przesunięciu rocznicy na 25 kwietnia. Nowa data nawiązywała, według oficjalnej propagandy, do historii założenia przez Kim Il Sunga w 1932 roku Koreańskiej Armii Ludowo-Rewolucyjnej, organizacji partyzanckiej walczącej o wyzwolenie Korei spod japońskiej okupacji. Dzień 8 lutego został później ogłoszony jako dzień, w którym Kim Il Sung wzmocnił Koreańską Armię Ludowo-Rewolucyjną i przekształcił w Koreańską Armię Ludową.

Rocznica założenia KAL w przeszłości była okazją dla władz kraju do zorganizowania defilady wojsk w Pjongjangu.

Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony podało, że ściśle monitoruje sygnały o organizacji przez KRLD pochodu.

Już wcześniej obserwatorzy Korei Północnej mówili o możliwości zorganizowania defilady. Świadczyły o tym zdjęcia satelitarne Pjongjangu, na których widać wzmożoną aktywność na placu treningowym Mirim w dniach 26 grudnia – 12 stycznia.

Analitycy nie mają wciąż pewności co do skali wydarzenia. Portal NK news podaje, że na zdjęciach satelitarnych z okolic placu treningowego nie widać dużego sprzętu i rakiet balistycznych, zamiast tego przeważają czołgi i opancerzone transportery.

 

plac Mirim z widocznymi ludzi skupionymi w grupy / źródło Planete Labs
plac Mirim z widocznymi ludzi skupionymi w grupy / źródło Planet Labs

 

źródło nknews, kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.