Wizyta Korei Południowej w KRLD
Wiadomości

Korea Północna odwołuje wspólne wydarzenie organizowane z Południem

Władze Korei Północnej odwołały współorganizowane z Republiką Korei wydarzenie kulturalne w górach Diamentowych, pomimo wcześniejszych ustaleń.

Jak podało Ministerstwo Zjednoczenia, północnokoreański Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Kraju przekazał decyzję w formie telegramu 29 stycznia o godzinie 22:10 czasu południowokoreańskiego.

Decyzja KRLD miała być podyktowana pojawiającymi się w południowokoreańskich mediach negatywnymi opiniami na temat działań podejmowanych przez Pjongjang w związku z udziałem w  Igrzyskach Olimpijskich w Pyeongchang oraz krytyczna opinia na temat parady wojskowej w 70. rocznicę założenia Koreańskiej Armii Ludowej.

Korea Północna przełożyła organizację defilady wojskowej z 25 lipca na 8 lutego, dzień przed ceremonią otwarcia Igrzysk. Pisaliśmy o tym tu.

W mediach południowokoreańskich podnoszony był temat możliwości dostarczenia prądu na miejsce wydarzenia oraz analizowano wątpliwości, czy nie naruszy to sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na północnego sąsiada.

W ubiegłym tygodniu delegacja przedstawicieli z Korei Południowej odwiedziła Koreą Północną, w celu inspekcji miejsc na potencjalną imprezę (na zdjęciu).

Władze w Seulu przekazały, że są rozczarowane decyzją Pjongjangu. „Wielka szkoda, że impreza uzgodniona przez Południe i Północ nie odbędzie się z powodu jednostronnego powiadomienia (decyzji) Korei Północnej” – podało w oświadczeniu Ministerstwo Zjednoczenia. „To, co zostało uzgodnione, musi zostać wdrożone w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia, po tym jak Południe i Północ podjęły trudny pierwszy krok w kierunku poprawy stosunków Południe-Północ.”

Wydarzenie miało być częścią serii eventów, które odbędą się w obu Koreach przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pyeongchang. Porozumienie o zorganizowaniu wspólnych imprez miało miejsce po trzech rundach rozmów między oboma państwami.

Dokładny plan wydarzenia nie był jeszcze ustalony. Przedstawiciele Korei Południowej proponowali występy muzyki współczesnej, tradycyjnej i wydarzenia kulturalne. Przedstawiciele Korei Północnej koncentrowali się na muzyce tradycyjnej.

To, czy inne wydarzenia będą odbywać się zgodnie z planem, nie zostało jeszcze potwierdzone. Inne zaplanowane wydarzenia obejmują występ grupy pokazowej Taekwondo oraz koncert orkiestry Samjiyon w Gangneung i Seulu. Pisaliśmy o tym tu.

 

źródło koreaherald, yonhapnews, hani / zdjęcie Ministerstwo Zjednoczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.