Japonia publikuję zdjęcia możliwego łamania sankcji przez Koreę Północną
Wiadomości

Japonia publikuję zdjęcia możliwego łamania sankcji przez Koreę Północną

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii opublikowało zdjęcia z samolotu rozpoznawczego, na których widać północnokoreański statek mający łamać sankcje.

Opublikowane w środę zdjęcia pochodzą z 20 stycznia tego roku. Zostały wykonane na Morzu Wschodniochińskim i przedstawiają dwie jednostki mające dokonywać transferu na poziomie statek-statek w późnych godzinach nocnych. Pierwszy okręt to północnokoreański Rye Song Gang 1, drugim jest Yuk Tung pływający pod banderą Wspólnoty Dominiki.

„Statki weszły w kontakt w nocy i pozostając oświetlone dokonywały nieznanych czynności, co spowodowało poważne podejrzenia ze strony rządu i RB ONZ o dokonanie przeniesienia ładunku z naruszeniem sankcji”, podano w komunikacie na stronie MSZ Japonii.

Zdjęcie statków, źródło MOFA
Zdjęcie statków, źródło MOFA

To nie pierwszy przypadek, kiedy północnokoreański statek miał być wykorzystywany do łamania sankcji. W grudniu statek został objęty sankcjami ONZ, a w listopadzie Stany Zjednoczone opublikowały zdjęcia satelitarne, na których widać jak na okręcie dokonywany jest transfer statek-statek. Pisaliśmy o tym tu i tu.

Drugi ze sfotografowanych statków, Yuk Tung, jest własnością singapurskiej firmy Yuk Tung Energy Pte Ltd.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2375, przyjęta 11 września 2017 r., zakazuje jednostkom KRLD dokonywania transferu na poziomie statek-statek.

W związku z incydentem Japonia powiadomiła Radę Bezpieczeństwa ONZ o możliwości złamania sankcji.

 

źródło cnn, nknews, yonhapnews, mofa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.