Wiadomości

Hyon Song Wol, liderka zespołu Moranbong członkiem delegacji KRLD

Hyon Song Wol, liderka popularnego północnokoreańskiego zespołu wzięła udział w spotkaniu delegacji Korei Północnej i Południowej.

Oba państwa spotkał się kolejny raz, w celu omówienia udziału KRLD w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pyeongchang.

W tradycjonalistycznym, konfucjańskim społeczeństwie obecność kobiety wśród delegacji polityków jest zaskoczeniem. Według części analityków może być zabieg ocieplający wizerunek Pjongjangu.

HYON SONG WOL

Hyon-Song-Wol podczas spotkania
Hyon-Song-Wol podczas spotkania

Hyon uważana jest za byłą partnerkę aktualnego przywódcy KRLD Kim Dzong Una. Aktualnie jest liderką zespołu Moranbong, wcześniej śpiewała w zespole Pochonbo Electronic Ensemble. W ubiegłym roku została członkiem Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.

W 2013 media na całym świecie informowały o egzekucji Hyon Song Wol, która ostatecznie okazała się nieprawdziwą informacją. Wiadomość podana przez południowokoreańską gazetę Chosun Ilbo głosiła, że wokalistka została zabita przez pluton egzekucyjny w związku z szerzeniem pornografii. „Rozstrzelano ich karabinami maszynowymi, a główni członkowie Orkiestry Unhasu, Wangjaesan Light Band i Moranbong Band oraz rodziny ofiar przyglądały się temu”, podała gazeta cytując informatorów.

 

ORKIESTRA SAMJIYON I ZESPÓŁ MORANBONG

Media spekulowały, czy obecność liderki Moranbong świadczy o chęci zorganizowania występu tego zespołu przez Pjongjang podczas nadchodzących Igrzysk Olimpijskich. Ostatecznie jednak na wspólnej konferencji prasowej północy i południa potwierdzono występ 140-osobowej orkiestry Samjiyon.

Moranbong Band to najpopularniejszy północnokoreański zespół, składający się z samych kobiet. Założony został w 2012 roku przez Kim Dzong Una. Zespół gra między innymi muzykę propagandową, ale też covery utworów z zachodnich filmów, m.in Eye of the Tiger z filmu Rocky i piosenki z wytwórni Disneya.

występ Moranbong Band

Orkiestra Samjiyon nie jest szeroko rozpoznawalna poza Koreą Północną. Jak podało Ministerstwo Zjednoczenia, grupa została założona pod koniec lat 2000, aby organizować koncerty dla oficjeli wizytujących kraj.

Według południowokoreańskiej telewizji Arirang, Samjiyon Orchestra może być to nazwą dla rozszerzonego składu zespołu Samjiyon Band, który gra zarówno tradycyjną muzykę jak i zachodnie utwory z gatunku pop.

występ Samjiyon Band

 

USTALENIA

Podczas ostatniego spotkania ustalono, że grupa dotrze do sąsiedniego kraju drogą lądową, przez Wspólną Strefę Bezpieczeństwa.

Zespół zagra w Seulu, stolicy Korei Południowej oraz w Gangneung, mieście na wschodnim wybrzeżu kraju gdzie znajduje się druga wioska olimpijska i miasteczko dla mediów.

 

 

źródło time, arirangnews, chosun, nknews, cnn / zdjęcia Ministerstwo Zjednoczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.