Holandia przechwyciła transport generatorów do Korei Północnej
Wiadomości

Holandia przechwyciła transport generatorów prądu do Korei Północnej

Holenderskie władze przechwyciły i zablokowały transport generatorów prądu mający być wysłany do Korei Północnej z ominięciem sankcji ONZ.

W sprawozdaniu do wykonania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ Holandia podała, że przechwycenie transportu zostało dokonane po otrzymaniu informacji od jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Informacja o próbie ominięcia sankcji ONZ dotarła do władz Amsterdamu kilka dni po opuszczeniu przez statek portu. Po prześledzeniu trasy statu skontaktowano się z organami celnymi znajdującymi się w porcie, do którego miał zawinąć statek.

Przeprowadzone w tej sprawie dochodzenie wykazało, że holenderskie przedsiębiorstwo zawarło umowę z obywatelami KRLD mieszkającymi na co dzień w Europie, którzy przedstawiali się jako obywatele Chin. Transport był wysyłany do Korei Północnej za pośrednictwem firm zarejestrowanych w Chinach. Holenderski eksporter nie wiedział o docelowym miejscu sprzedaży generatorów.

Ponadto ustalono, że był to trzeci tego typu transport do Korei Północnej.

 

Przejęcie transportu miało związek z sankcjami, jakie RB ONZ nałożyła na Pjongjang w związku z ostatnimi testami rakiet dalekiego zasięgu.

 

źródło yonhapnews, zdjęcie ilustracyjne wikicommons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.