USA: Korea Północna odpowiedzialna za WannaCry. KRLD: Nie mamy z tym nic wspólnego
Wiadomości

USA: Korea Północna odpowiedzialna za WannaCry. KRLD: Nie mamy z tym nic wspólnego

Tom Bessert, doradca USA ds. bezpieczeństwa powiedział, że to Korea Północna stoi za cyberatakiem WannaCry. Ministerstwo Spraw Zewnętrznych Korei Północnej zaprzecza tym doniesieniom.

Na łamach dziennika Wall Street Journal Tom Bessert napisał, że „atak był powszechny i kosztował miliardy, a Korea Północna jest bezpośrednio odpowiedzialna”.

W odpowiedzi Koreańska Centralna Agencja Informacyjna zamieściła wypowiedź urzędnika ministerstwa spraw zagranicznych KRLD, w których zaprzecza on powiązaniom jego kraju z atakiem.

„Jak już wielokrotnie mówiliśmy, nie mamy nic wspólnego z cyberatakami i nie odczuwamy potrzeby reagowania, w każdym indywidualnym przypadku, na takie absurdalne zarzuty ze strony USA”.

Wcześniej brytyjska agencja rządowa NCSC (National Cyber Security Centre) wskazała, że za atak odpowiada Korea Północna, która stoi za hakerami z Grupy Lazarus.

Grupa Lazarus ma na swoim koncie kilka ataków z ostatnich lat, a najwcześniejszy sięga 2007 roku i próby sparaliżowania prac firm finansowych w Korei Południowej.

Według specjalistów twórcy najprawdopodobniej nie spodziewali się tak dużej skali rozpowszechnienia się wirusa WannaCry, o czym mają świadczyć błędy odnalezione w kodzie źródłowym.

Oprogramowanie zainfekowało ponad 300 000 urządzeń, a stary spowodowane atakiem według szacunków mogły sięgnąć nawet 8mld USD na całym świecie.

 

źródło reuters, kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.