USA: Chiny nielegalnie transferują ropę do Korei Północnej
Wiadomości

USA: Chiny nielegalnie transferują ropę do Korei Północnej

Stany Zjednoczone twierdzą, że jej satelity zarejestrowały moment nielegalnego transferu ropy z chińskich statków na statki Korei Północnej. Chiny stanowczo zaprzeczyły tym doniesieniom.

W środę południowokoreańska gazeta Chosun Ilbo podała informacje, że satelity rozpoznawcze USA od września zarejestrowały około 30 transferów ropy pomiędzy statkami Chin i Korei Północnej na Morzu Żółtym.

Na zdjęciach satelitarnych uwieczniona została nazwa statku Rye Song Gang 1. Jest to północnokoreański tankowiec, którego dopisania do „czarnej listy” okrętów łamiących sankcje ONZ domagały się Stany Zjednoczone. Pisaliśmy o tym tu.

Chińskie Ministerstwo Obrony Narodowej odrzuciło jednak te oskarżenia. „Wspomniany przez pana stan rzeczy absolutnie nie istnieje” – podał Reuters cytując wypowiedź rzecznika resortu Rena Guoqianga.

Prezydent Donald Trump odniósł się na Twitterze do stanowiska Chin pisząc: „Złapany na GORĄCYM UCZYNKU – duże rozczarowanie, że Chiny zezwalają na transport ropy do Korei Północnej. Nigdy nie będzie pokojowego rozwiązania problemu Korei Północnej, jeżeli takie rzeczy będą się zdarzały!”

We wtorek chińska izba celna podała dane dotyczące importu i eksportu za listopad. Zgodnie z nimi Państwo Środka drugi miesiąc z rzędu nie eksportowało do KRLD ropy naftowej i oleju napędowego. Według analityków doniesienia gazety kładą cień na rzetelność przedstawionych danych.

Transfer produktów do KRLD na płaszczyźnie statek-statek został zakazany w rezolucji 2375 nałożonej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, jednak wg Chosun Ilbo jego egzekwowanie i namierzenie jest niezmiernie trudne

Korea Północna nie produkuje gazu ani ropy, więc jest uzależniona pod kątem energetycznym od dostaw z sąsiednich państw: Chin i Rosji.

W grudniu Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła kolejne sankcje na Koreę Północną, nakładając limit na sprzedaż ropy naftowej i rafinowanych produktów naftowych do Korei Północnej. Nowe ograniczenia zmniejszają dotychczasowy eksport tych produktów do KRLD o niemal 90 procent. Pisaliśmy o tym tu.

 

źródło newsweek, chosunilbo / zdjęcie u.s. department of the treasury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.