Rezolucja ONZ potępiająca Koreę Północną za łamanie praw człowieka przyjęta
Wiadomości

Rezolucja ONZ potępiająca Koreę Północną za łamanie praw człowieka przyjęta. KRLD odpowiada.

We wtorek Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję potępiającą łamanie praw człowieka przez Koreę Północną. W odpowiedzi KRLD opublikowało raport na temat łamania praw człowieka w Korei Południowej.

W dokumencie ONZ wzywa Pjongjang do zakończenia „długotrwałego i trwającego systematycznie, szeroko rozpowszechnionego i rażącego naruszenia praw człowieka”, takim jak tortury, publiczne egzekucje, praca przymusowa i gwałty.

Przeciw rezolucji, poza Koreą Północną, wystąpiły również Chiny i Rosja, jednak ostatecznie dokument został przyjęty na drodze konsensusu bez głosowania.

To trzynasty dokument potępiający Koreę Północną za łamanie praw człowieka od 2005 roku.

W rezolucji po raz pierwszy podkreślono trudną sytuację rodzin w Korei Południowej i Północnej, które rozdzielone zostały podczas Wojny Koreańskiej oraz wezwano rząd KRLD do zapewnienia przetrzymywanym obcokrajowcom dostępu do misji dyplomatycznych oraz kontaktu z rodzinami.

Obecnie znane są przypadki przetrzymywania trzech Amerykanów oraz sześciu Koreańczyków z południa.

Czwarty raz wezwano w rezolucji Radę Bezpieczeństwa ONZ postawienia przywódców Korei Północnej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Dokument został napisany przez Unię Europejską i Japonię, z udziałem około 61 krajów, w tym Korei Południowej.

Tego samego dnia KCNA, połnocnokoreańska agencja informacyjna, opublikowała artykuł o raporcie na temat łamania praw człowieka w Korei Południowej.

Dokument zatytułowany „Raport na temat łamania praw człowieka w Korei Południowej” miał zostać przygotowany przez Krajowy Instytut Zjednoczenia KRLD.

„Zbrodnie przeciwko ludzkości, takie jak morderstwa, gwałty, przemoc i rabunki popełniane przez wojska amerykańskie obecne w Korei Południowej stale rosną” – pisze KCNA.

W raporcie wymieniono również między innymi skrajne ubóstwo w Korei Południowej, uciążliwe ćwiczenia na strzelnicach żołnierzy USA oraz nawiązano bezpośrednio do szeregu wydarzeń politycznych w Korei Południowej jak zakazania działalności partii Zjednoczonej Partii Postępu (UPP) za poglądy popierające politykę Korei Północnej czy zdelegalizowanie Związku Zawodowego Koreańskich Nauczycieli (KTU).

W podsumowaniu agencja prasowa stwierdziła, że kwestia praw człowieka w Korei Południowej nigdy nie zostanie rozwiązana, dopóki nie zakończy się kolonialna dominacja i okupacja dokonywana przez USA.

 

źródło upi, yonhap, kcna

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.