Przybywa "statków widmo" w Japonii
Wiadomości

Przybywa północnokoreańskich „statków widmo” w Japonii

Ciała trojga ludzi, najprawdopodobniej mieszkańców Korei Północnej, zostało odnalezionych w Japonii, dwa dni po tym, jak funkcjonariusze straży przybrzeżnej znaleźli pustą, zniszczoną łódź.

Ciała znajdowały się w zaawansowanym rozkładzie, jednak jedna z osób posiadała wpinke popularną w Korei Północnej.

Co roku wiatry i prądy wodne wypychają dziesiątki łodzi na północne wybrzeża Japonii. Północnokoreańskie łodzie rybackie są szczególnie narażone, ponieważ brakuje im wytrzymałości i silników mogących pokonać nurt.

W ostatnim czasie liczba „statków widmo”, czyli pustych łodzi odnalezionych u wybrzeży Japonii, znacząco wzrosła. Tylko w listopadzie znaleziono aż 28 łodzi i 18 ciał. Dla porównania w listopadzie ubiegłego roku znaleziono 4 łodzie.

Wzrost ten może być związany z kampanią prowadzoną w Korei Północnej, która ma zwiększyć odłów ryb. Aby osiągać większe kwoty połowów wymagane przez rząd, północnokoreańscy rybacy mogą podejmować ryzyko i wypływać, zbliżając się lub prawdopodobnie naruszając wyłączną strefę ekonomiczną Japonii. KRLD nadal nie jest samowystarczalny żywieniowo i co roku boryka się z problemami żywnościowymi.

 

 

źródło assosiatedpress, zdjęcie poglądowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.