Północnokoreańscy rybacy zatrzymani ws kradzieży w Japonii
Wiadomości

Północnokoreańscy rybacy zatrzymani ws kradzieży w Japonii

Północnokoreańska łódź rybacka z 10 mężczyznami na pokładzie została zatrzymana przez japońską strażą przybrzeżną w pobliżu wyspy Hakodate w związku ze zniszczeniami i kradzieżą w chacie rybackiej służącej japońskim marynarzom za schronienie.

Wcześniej w tym regionie dokonano zgłoszenia o kradzieży i dewastacji na wyspie, gdzie znajdowała się chata rybacka. Zniszczono między innymi generator prądu i bojler oraz skradziono telewizor, motocykl i panel słoneczny.

Północnokoreańscy rybacy zostali zatrzymani 30 listopada po tym, jak ich łódź została zauważona w pobliżu wybrzeża Japonii. Podczas zbliżania się łodzi patrolowej, rybacy zaczęli wyrzucać do morza skradziony przedmioty. Po zatrzymaniu przez straż mieszkańcy Korei Północnej przyznali się do kradzieży.

Rybacy powiedzieli strażnikom, że we wrześniu wypłynęli z portu w Chongjin w Korei Północnej na połów kalmarów, jednak koło sterowe w ich łodzi uległo uszkodzeniu około miesiąc temu.

Jeden członek załogi z powodu złego stanu zdrowia, wrzodów żołądka, został zabrany do szpitala. Pozostałych dziewięciu rybaków pozostaje na pokładzie swojej łodzi.

Po kilku dniach od zatrzymania, rybacy oddzieli liny którymi ich łódź byłą przypięta do statku straży przybrzeżnej i rozpoczęli ucieczkę. Zostali ponownie ujęci po około godzinnym pościgu.

 

Łączne szkody kradzieży i zniszczeń oszacowano na około 70 000USD.

 

źródło japantimes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.