Reporter CNN, Will Ripley opublikował na portalu Twitter zdjęcia z Pjongjangu, gdzie mieszkańcy świętowali zakończony sukcesem ostatni test rakiety międzykontynentalnej.
Obecność na oficjalnych wydarzeniach celebrujących sukces reżimu często jest obowiązkowa dla mieszkańców Korei Północnej
W środę ambasador Stanów Zjednoczonych Nikki Haley przy ONZ wezwał podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa do zerwania stosunków handlowych z Koreą Północną w związku z ostatnio testem rakietowym przeprowadzonym przez reżim Kim Dzong Una.
„Dziś wzywamy wszystkie narody do odcięcia wszelkich więzi z Koreą Północną”, powiedziała Haley. „Oprócz pełnego wdrożenia wszystkich sankcji ONZ wszystkie kraje powinny zerwać stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną i ograniczyć współpracę wojskową, naukową lub techniczną. […] Muszą oni również przerwać handel z reżimem poprzez zakończenie w całości importu i eksportu oraz wydalenie wszystkich północnokoreańskich pracowników „, dodała.
Ambasadorka sugerowała również unieważnienie praw i przywilejów jako członka Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym prawa głosu.
Wymieniając ropę naftową jako „główną siłę napędową” produkcji jądrowej Korei Północnej, Haley wezwała również do zaprzestania dostaw ropy naftowej do tego kraju – a Chiny zostały uznane za jego głównego dostawcę. „Chiny mogą zrobić to samodzielnie lub możemy wziąć sytuację naftową we własne ręce” – powiedziała mówiąc o roli Chin w blokadzie eksportu ropy do KRLD.
Przedstawiciel Chin w ONZ Liu Jieyi wezwał strony do dialogu i wyraził potępienie dla północnokoreańskiej próby rakietowej. Przypomniał on również propozycje Chin w tej sprawie, aby wstrzymać się z ćwiczeniami i manerwami wojskowymi w pobliżu granic z Koreą Północną w zamian za zaprzestanie testów przez Pjongjang.
W środę Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową, testując nowy typ pocisku międzykontynentalnego Hwasong-15. Nowy pocisk swoim zasięgiem obejmuje niemal całą kulę ziemską, w tym Stany Zjednoczone.
Północnokoreańskie media podały, że władze KRLD podjęły decyzje o zmianie rocznicy powstania Koreańskiej Armii Ludowej z 25 kwietnia na 8 lutego. 9 lutego rozpoczynają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
„Biuro Polityczne KC Partii Pracy Korei w poniedziałek ogłosiło decyzję o wyznaczeniu dnia 8 luty jako rocznicy założenia Koreańskiej Armii Ludowej”, napisano w komunikacie na stronie Koreańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej (KNCA).
Początkowo to 8 luty był oficjalną datą założenia Koreańskiej Armii Ludowej (KAL). W tym dniu 1948 roku Korea Północna otrzymała zgodę od władz sowieckich na zorganizowanie armii. W 1978 roku Pjongjang podjął decyzję o przesunięciu rocznicy na 25 kwietnia. Nowa data nawiązywała, według oficjalnej propagandy, do historii założenia przez Kim Il Sunga w 1932 roku Koreańskiej Armii Ludowo-Rewolucyjnej, organizacji partyzanckiej walczącej o wyzwolenie Korei spod japońskiej okupacji. Dzień 8 lutego został później ogłoszony jako dzień, w którym Kim Il Sung wzmocnił Koreańską Armię Ludowo-Rewolucyjną i przekształcił w Koreańską Armię Ludową.
Rocznica założenia KAL w przeszłości była okazją dla władz kraju do zorganizowania defilady wojsk w Pjongjangu.
Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony podało, że ściśle monitoruje sygnały o organizacji przez KRLD pochodu.
Już wcześniej obserwatorzy Korei Północnej mówili o możliwości zorganizowania defilady. Świadczyły o tym zdjęcia satelitarne Pjongjangu, na których widać wzmożoną aktywność na placu treningowym Mirim w dniach 26 grudnia – 12 stycznia.
Analitycy nie mają wciąż pewności co do skali wydarzenia. Portal NK news podaje, że na zdjęciach satelitarnych z okolic placu treningowego nie widać dużego sprzętu i rakiet balistycznych, zamiast tego przeważają czołgi i opancerzone transportery.
plac Mirim z widocznymi ludzi skupionymi w grupy / źródło Planet Labs