Wiadomości

Nowe sankcje ONZ uderzają w Koreę Północną

Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Koreę Północną nowe sankcje za niedawną próbę rakiety międzykontynentalnej. Rezolucja 2379 między innymi ogranicza dostęp KRLD do ropy naftowej.

Nowe sankcje zmniejszają o 89 procent eksport ropy naftowej i rafinowanych produktów naftowych do Korei Północnej ustalając limit na 500 tys. baryłek rocznie oraz nakazuje krajom wydalić północnokoreańskich pracowników w ciągu 24 miesięcy.

Rezolucja wprowadza dodatkowo zakaz importu z Korei Północnej produktów spożywczych, maszyn, sprzętu elektrycznego, ziemi, kamieni, drewna i statków. Zakazuje również również eksportu do KRLD urządzeń przemysłowych, maszyn, pojazdów transportowych i metali przemysłowych.

Ponadto dla piętnastu obywateli Korei Północnej, w tym Ministra Obrony, wprowadzono zakaz podróżowania i zamrożono zagraniczne aktywa.

Rezolucja przyjęta została jednogłośnie przez wszystkie kraje zasiadające w Radzie Bezpieczeństwa.

Nikki Haley, ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ powiedziała, że organizacja rezolucja „przesyła jednoznaczną wiadomość do Pjongjangu, że dalszy opór narazi na dalsze kary i izolację”.

Podczas głosowania głos zabrało między przedstawicielstwo Chin wzywając Koreę Północną do „poważnego potraktowania żądań społeczności międzynarodowej”.

Zastępca rosyjskiego ambasadora przy ONZ, Władimir Safronkow powiedział, że niektóre standardy Rady Bezpieczeństwa ONZ zostały „pominięte” przy procedowaniu rezolucji i podkreślił, że nowe sankcje nie będą miały zastosowania między innymi dla wspólnego projektu Rosji i Korei Północnej w Rason (dawniej Rajin). Chodzi o wykorzystanie kolei i portu w północnokoreańskim mieście do przewozu towarów z Rosji i transportu towarów z Rosji do Europy przez kolej transsyberyjską.

Zarówno chińscy, jak i rosyjscy przedstawiciele powtórzyli apele o rozwiązanie kwestii Korei Północnej poprzez propozycję „freeze-for-freeze” (zamrożenie-za-zamrożenie), w ramach której Pjongjang wstrzymałby testy rakietowe i jądrowe, a Waszyngton i Seul zaprzestał wspólnych manewrów wojskowych.

Korea Południowa wezwała Północ do „natychmiastowego zaprzestania lekkomyślnych prowokacji i podjęcia dialogu na rzecz denuklearyzacji”.

Według analityków najnowsze sankcje mogą mieć znaczący wpływ na gospodarkę Korei Północnej. Z powodu przerw w dostawie energii elektrycznej, mieszkańcy tego kraju powszechnie wykorzystują generatory na ropę i paliwo zarówno do zasilania prądu w domu jak i w celach przemysłowych.

Ponadto przymusowe odesłanie północnokoreańskich robotników do ojczyzny może dodatkowo odciąć władze kraju od dewiz.

W odpowiedzi Korea Północna oznajmiła, że nowe sancje są „wypowiedzeniem wojny”.

„Rezolucja sankcyjna Rady Bezpieczeństwa ONZ 2397, które są równoznaczne z całkowitą blokadą gospodarczą KRLD […] są poważnym naruszeniem suwerenności naszej Republiki i aktem wojny gwałcącym pokój i stabilność na Półwyspie Koreańskim” – napisano w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych, zamieszczonym na stronie KCNA.

 

źródło nknews, reuters, kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.