Nowa umowa ekstradycyjna pomiędzy Rosją i Koreą Północną
Wiadomości

Nowa umowa ekstradycyjna pomiędzy Rosją i Koreą Północną

We wtorek podpisana została w Moskwie umowa o ekstradycji pomiędzy Rosją a Koreą Północną, podała KCNA (Koreańska Centralna Agencja Informacyjna).

Umowa została pierwotnie zatwierdzona przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w październiku ubiegłego roku i przewiduje, że więźniowie skazani na kare dłuższą niż 6 miesięcy pozbawienia wolności zostaną na wniosek prezydenta Federacji Rosyjskiej przeniesieniu do kraju pochodzenia, w celu odbycia tam kary.

Traktat dotyczy osób, które popełniły przestępstwa kryminalne. Zawiera obowiązek dzielenia się informacjami o więźniach, sposoby wnioskowania i zatwierdzania transferów, metod i procedur dotyczących ich transferu oraz klauzulę gwarantującą, że więźniowie wysłani do domu nie mogą ponownie zostać skazani za to samo przestępstwo.

Umowa zakazuje ekstradycji więźniów bez ich woli, więc nie zachodzi obawa o możliwość repatriacji uciekinierów z Korei Północnej.

W lutym zeszłego roku Rosja i Korea Północna podpisały traktat w sprawie ekstradycji nielegalnych imigrantów przebywających Moskwie, określany wówczas jako „umowa o przekazaniu i przejęciu nielegalnych imigrantów i gości oraz protokół wdrożenia umowy”.

 

źródło knca, nknews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.