Mongolia wydali 1200 pracowników z Korei Północnej
Wiadomości

Mongolia wydali 1200 pracowników z Korei Północnej

Prawie 1200 obywateli Korei Północnej, mieszkających w Mongolii musi opuścić kraj. Decyzja władz Ułan Bator podyktowana jest sankcjami ONZ, które zakazują zatrudniania pracowników z KRLD.

Koreańczycy z północy muszą opuścić Mongolię do końca roku, ponieważ ich zezwolenia na pracę nie zostaną przedłużone. „Podmioty prywatne nie będą mogły oferować nowych umów ze względu na rezolucję ONZ. Mongolia będzie egzekwować za każdą częścią rezolucji” – powiedział Shijeekhuugiin Odonbaatar urzędnik MSZ Mongolii

W sierpniu ponad sto obywateli Korei Północnej, pracującej dla największej w Mongolii fabryki kaszmiru Gobi Cashmere, wróciło do domów po tym, jak wygasły im pozwolenia na pracę.

Liczba robotników z Korei Północnej pracujących w Mongolii spada każdego roku od 2013, kiedy zatrudnionych było najwięcej, czyli 2123 osób. Obywatele KRLD pracują często w nieludzkich warunkach, a większość swojej pensji oddają reżimowi w Pjongjangu.

W Mongolii firmy budowlane chętnie zatrudniały robotników z Korei Północnej, z powodu ich reputacji i niskich kosztów zatrudnienia – pracowali długie godziny, nie zgłaszali skarg, nie brali urlopów, mieszkali na placach budowy i w piwnicach domów, które stawiali.

Kilka miesięcy temu 27-letni północnokoreański robotnik zmarł po upadku z wysokości na budowie kompleksu mieszkalnego w Ułan Bator.

We wrześniu ONZ oszacowało, że 100 000 obywateli Korei Północnej pracuje za granicą i co roku wysyła około 500 milionów dolarów wynagrodzenia do kraju. Według Departamentu Stanu USA rząd Korei Północnej pobiera od 70 do 90 procent miesięcznego wynagrodzenia, które wahają się od 300 do 1000 USD za miesiąc. Robotnicy pracują 7 dni w tygodniu, 12-16 godzin na dobę z możliwością wzięcia 1-2 dni wolnego w miesiącu.

Pracownicy z KRLD zatrudniani są nie tylko na budowach. W Mongolii popularne były ich umiejętności w zakresie tradycyjnej koreańskiej medycyny, w tym akupunktury i chiropraktyki. Zatrudniani w ten sposób Koreańczycy mieli lepsze warunki bytowe niż ich rodacy pracujący jako robotnicy.

W związku z sankcjami ONZ wiele państw przestaje wydawania pozwoleń na pracę obywatelom KRLD. Wcześniej Angolę opuściło około 150 osób, w Katarze umowy z około 650 pracownikami budowlanymi wygasną z końcem roku. Również Polska, gdzie przebywało około 500 robotników z Korei Północnej zatrudnionych głównie w stoczniach, zdecydowała się o nieodnawianiu wiz pracowniczych.

 

źródło South Ching Morning Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.