Książki o Korei Północnej, które warto przeczytać
Książki

Książki o Korei Północnej, które warto przeczytać

Korea Północna to popularny i dobrze sprzedający się temat. Wydawnictwa posiadają bogatą ofertę książek zarówno historycznych, opisujących życie codzienne jak i wspomnień uciekinierów.

W pogoni za dochodowym tematem wiele wydawców postanawiało opublikować książki słabe, czasami nawet zakłamujące historię tego kraju. Zdarzały się przypadki uciekinierów, którzy przejaskrawiali i wybielali swoje życiorysy wiedząc, że nie będą one mogły zostać zweryfikowana. Również sami dziennikarze decydowali się na wyjazd do Korei Północnej, na bazie którego powstawały później reportaże lub książki o wątpliwej wartości literackiej i merytorycznej.

Zaprezentowana poniżej lista to subiektywny wybór książek dobrych, które warto przeczytać. Podzielona została na kilka kategorii, żeby każdy czytelnik mógł w łatwy sposób znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

 

Norway

WSPOMNIENIA I AUTOBIOGRAFIE

Historie osób, którym udało się uciec z Korei Północnej

Łzy mojej duszy (Kim Hyon Hui) – Książka napisana przez byłą agentkę Korei Północnej, która brała udział w misji wysadzenia pasażerskiego samolotu linii Korean Air. Przejmująca historia o życiu osoby, która bez mrugnięcia okiem zabiła ponad 100 ludzi zanim zrozumiała, że od dziecka była okłamywana przez totalitarny reżim. [Nasza recenzja]

Drogi przywódca (Jang Jin-Sung) – Jang Jin-Sung pracował jako wysoko postawiony oficer kontrwywiadu w reżimie Kim Dzong Ila. Splot niefortunnych wydarzeń sprawił, że musiał podjąć decyzję o ucieczce z kraju. Książka pokazuje wiele detali z prasy służb oraz cenzury panującej w kraju.

Dziewczyna o siedmiu imionach (Hyeonseo Lee) – Nieprawdopodobna historia o kobiecie, której udało się uciec z Korei Północnej. Autorka opisuje kryzys gospodarczy, jaki dotknął jej ojczyznę oraz indoktrynację, którą objęci byli wszyscy mieszkańcy kraju. Z tej samej serii wydawniczej pojawiła się również książka „Pod jednym niebem” autorstwa Josepha Kim – również polecamy.

Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit (Suki Kim) – W stolicy Korei Północnej w 2010 roku zaczęła funkcjonować uczelnia techniczna PUST. Prowadzona oraz finansowana jest głównie przez misjonarzy chrześcijańskich. Autorka opisuje w książce historię swojego pobytu na uczelni jako wykładowczyni j. angielskiego. Pomimo krytyki, jaka spadła na autorkę przez zatajenie faktu bycia dziennikarką, książka warta jest polecenia chociażby przez obraz współczesnej Korei Północnej i jej mieszkańców.

 

Norway

KSIĄŻKI HISTORYCZNE

Czyli przede wszystkim Wojna Koreańska, ale również historia kraju i przywódców Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej

Wojna Koreańska (Max Hasting) – Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych tematem Wojny Koreańskiej. Autor opisuje szczegółowo, ale bez zbędnych detali, przebieg pierwszego wielkiego konfliktu Zimnej Wojny.

Kim Dzong Il. Przemysł propagandy (Paul Fisher) – Prawdziwe i przerażające losy gwiazd południowokoreańskiego kina. On był cenionym reżyserem, ona rozpoznawalna aktorką. Oboje zostali uprowadzenia do KRLD na polecenie samego Kim Dzong Ila. Autor opisuje w swojej książce niezwykłą i surrealistyczną historię, która mogła zostać zrealizowana tylko w równie surrealistycznym państwie.

Tajemnice Inczhon (Eugene Franklin Clark) – Bitwa o Inczhon określana jest najbardziej śmiałym posunięciem podczas Wojny Koreańskiej, który przyczynił się w dużym stopniu do przyspieszenia ofensywy wojsk amerykańskich. Eugene Clark opisuje w swojej książce wspomnienia z dowodzonej przez niego operacji wywiadowczej, której celem było zebranie informacji potrzebnych wojskom ONZ do przeprowadzenia desantu.

Korea Północna. U źródeł rodzinnej sukcesji władzy (Waldemar Dziak) – Historia kształtowania się systemu politycznego Korei Północnej ze szczególnym uwzględnieniem ustanowienia dziedziczności władzy. Pomimo, że książka została wydana prawie 10 lat temu i nie opisuje najnowszych wydarzeń, warto umieścić ją na tej liście, ponieważ doskonale pokazuje w jaki sposób powstawała i umacniała się władza rodziny Kimów w KRLD.

Zmagania powietrzne nad „krainą porannego spokoju”. Działania lotnictwa w Wojnie Koreańskiej 1950-1953 (Piotr Taras) – Niewiele jest książek na polskim rynku wydawniczym tak szczegółowo opisujących Wojnę Koreańską. Piotr Taras opisał w sposób dogłębny konflikt powietrzny jaki rozgrywał się nad Półwyspem Koreańskim. Co istotne, autor przedstawił nie tylko działania wojsk ONZ, ale również te prowadzone przez wojska północnokoreańskie.  [Nasza recenzja]

 

Norway

KSIĄŻKI POLITYCZNE

Książki dotykające stricte tematów politycznych, państwowych i stosunków międzynarodowych. Polecane osobom chcącym głębiej zainteresować się tematem KRLD

KOREA Polityka południa wobec północy w latach 1948-2008 (Grażyna Strand) – Wprawdzie nie jest to książka stricte o Korei Północnej, ale mimo wszystko warto umieścić ją na tej liście. Autorka opisuje politykę Korei Południowej wobec swojego sąsiada oraz jak wpływały na nią czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Historia relacji międzypaństwowych od pierwszych wyborów w Republice Korei, poprzez Wojnę Koreańską, kryzysy nuklearne, późniejsze ocieplenie stosunków aż do czasów współczesnych. Książka ma dużą wartość historyczną, jednak ze względu na swój mocno polityczny charakter umieszczona została w tej kategorii.

System polityczny Korei Północnej, aspekty kulturowe (Nicolas Levi) – Surowy, jednak zawierający wiele cennych i uporządkowanych informacji przegląd systemu polityczno-administracyjnego Korei Północnej. Autor opisując organizacje polityczne wychodzi od historii początków państwa. Lektura polecana wszystkim chcącym odnaleźć się w skomplikowanym systemie departamentów, organizacji i relacji pomiędzy wojskiem a partią.

Kto rządzi w Korei Północnej? (Nicolas Levi) – Kolejna książka polskiego eksperta ds. Korei Północnej. Autor stara się przedstawić wewnętrzny system polityczny i jego establishment za czasów wszystkich przywódców: Kim Il Sunga, Kim Dzong Ila i Kim Dzong Una. Ponadto dowodzi tezy, że to nie wojsko dzierży władzę w KRLD, ale dynastia Kimów, czyli najbliższa rodzina połączona więzami krwi.

 

Norway

REPORTAŻ

Książki oparte na faktach, spisane w formie reportażu

Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej (Barbara Demick) – Uważana za jedną z najlepszych książek o Korei Północnej. Autorka opisała kilka historii uchodźców z Korei Północnej i ich życia w tym odizolowanym państwie. Pozycja posiada niesamowitą bibliografię, która pokazuje ogrom prac włożonych przez Barbarę Demick do napisania tej książki. Wciąga od pierwszej strony, bezwzględne „must have”.

Skrzydło anioła: historia tajnego ośrodka dla koreańskich sierot (Jolanta Krysowata) – Poruszająca historia relacji Polsko-Koreańskich. Autorka odnajduje we Wrocławiu opuszczony grób z lat ’50 z koreańską inskrypcją. Poszukiwania odkrywają historię północnokoreańskich sierot, które zamieszkały w Polsce po Wojnie Koreańskiej. Historia opisuje losy dziewczynki pochowanej we Wrocławiu, ale także pracowników i dzieci tajemniczego sierocińca.

The Invitation-Only Zone: The True Story of North Korea’s Abduction Project (Robert S. Boynton) – Korea Północna w latach ’70 dopuściła się uprowadzeń obywateli wielu państw, głównie Japonii. Część z nich porwano siłą z plaży, innych zwabiono ofertą pracy. Książka opisuje ich sposób na odnalezienie się w nowej rzeczywistości oraz próbuje odpowiedzieć na podstawowe pytanie: Czemu reżim północnokoreański porywał tych ludzi? [Nasza recenzja]

 

Norway

POZOSTAŁE

Książki popularnonaukowe trudne do umieszczenia w powyższych działach, ale warte przeczytania 

Najczystsza rasa: Propaganda Korei Północnej (Brian Reynolds Myers) – Autor, ceniony profesor i specjalista wykładający na uniwersytecie w Seulu, stawia zaskakującą tezę, że Korea Północna jest krajem faszystowskim. Analizując między innymi wystąpienia przywódców, materiały propagandowe i prasowe dochodzi do wniosku, że „mieszkańcy Korei postrzegają siebie jako moralnie najczystszą rasę na świecie”.

The Real North Korea: Life and Politics in the Failed Stalinist Utopia ( Andrei Lankov) – Jedna z kilku obcojęzycznych pozycji w zestawieniu. Andrei Lankov jest jednym z najwybitniejszych specjalistów zajmujących się Koreą Północną. W swojej książce „zwraca uwagę na to, czym jest Korea Północna, co myślą jej przywódcy i jak jej obywatele radzą sobie z życiem w tak opresyjnym i ubogim miejscu”. Książka pokazuje jak, wbrew powszechnym opiniom, racjonalna i stabilna jest władza w KRLD.

Korea Północna. Wewnętrzne wektory trwania. (Krzysztof Sajewski, Waldemar J. Dziak) – Najnowsza książka współautorstwa Waldemara Dziaka. Kompleksowy opis rzeczywistości w Korei Północnej, skupiająca się na filarach które pozwalają jej trwać. [Nasza recenzja]

 

cytaty pochodzą z opisów wydawców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.