Korea Południowa zajęła statek łamiący sankcje ONZ
Wiadomości

Korea Południowa zajęła statek łamiący sankcje ONZ

Władze Korei Południowej zajęły pod koniec listopada tego roku statek, który miał naruszyć sankcje ONZ poprzez transfer ropy na statek północnokoreański.

Okręt o nazwie The Lighthouse Winmore, pływający po banderą Hongkongu, został wyczarterowany przez tajwańską firmę Billion Bunker Group. W październiku tego roku wypłynął z portu w Yeosu na południu Półwyspu Koreańskiego, gdzie zostało załadowane na niego około 14 000 ton japońskich produktów naftowych. Na wodach międzynarodowych miał przerzucić około 600 ton rafinowanych produktów naftowych na północnokoreański statek Sam Jong 2 oraz na trzy inne statki nienależące do KRLD.

Jak podaje Assosiated Press, oficer zajmujący się sprawą nie potwierdził, czy północnokoreański statek Sam Jong 2 wrócił z załadunkiem do KRLD.

Po powrocie do portu w Yeosu na statek weszły południowokoreańskie organy celne w celu przeprowadzenia dochodzenia dotyczącego załamania sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wejście na statek miało miejsce 24 listopada, jednak oficjalnie Korea Południowa przejęła statek 22 grudnia, Wcześniej rezolucje ONZ nie dawały państwom członkowskim narzędzi prawnych do przejęcia, inspekcji i przetrzymywanie statków podejrzanych o transfer zakazanych towarów do Korei Północnej.

Załoga statku liczy 25 osób, 23 z nich to obywatele Chin i dwóch Myanmaru. Wszyscy są jest aktualnie przetrzymywani w Republice Korei i mają zostać zwolnieni do domu po przeprowadzeniu dochodzenia.

Korea Południowa chce przedstawić wyniki kontroli komitetowi ds. sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Transfer produktów pomiędzy statkami łamie sankcje ONZ przyjęte 11 września tego roku.

 

źródło ap, foxnews / zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.