Korea Północna przeprowadza inspekcję po ucieczce żołnierza
Wiadomości

Korea Północna przeprowadza inspekcję po ucieczce żołnierza przez JSA

Północnokoreański polityk, generał i szef Sztabu Generalnego Koreańskiej Armii Ludowej, Ri Myong Su, dokonał inspekcji we Wspólnej Strefy Bezpieczeństwa (JSA).

Według źródeł rządowych, na które powołuje się agencja prasowa Yonhapnews, wojskowy odwiedził strażników stacjonujących w Panmunjom najprawdopodobniej 24 listopada.

Jedno ze źródeł cytowanych przez agencje Yonhap powiedziało: „to niezwykłe, że szef sztabu północnokoreańskiej armii odwiedza miejsce, gdzie północnokoreańscy uciekinierzy przedostali się na południe”. Wskazuje to na poważne podejście do tematu przez rządzących i Kim Dzong Una, przywódcę państwa.

13 listopada północnokoreański żołnierz podjął próbę ucieczki do Republiki Korei przez pilnie strzeżoną Wspólną Strefę Bezpieczeństwa. Pomimo prób zabicie żołnierza przez swoich rodaków, mężczyźnie udało się przedostać na południe. Krótko po tym wydarzeniu władze w KRLD zdecydowały się wymienić wszystkich strażników stacjonujących w JSA (około 35-40 osób). Ponadto, wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia, które mają uniemożliwić powtórzenie się podobnych sytuacji w przyszłości. Między innymi wzmocniono kontrole na moście 72-godzinnym, który prowadzi do Wspólnej Strefy Bezpieczeństwa oraz wykopano rów i zasadzono drzewa w bezpośrednim miejscu ucieczki.

Ri Myong Su jest północnokoreańskim generałem, na początku ubiegłego roku Kim Dzong Un mianował go na szefa Koreańskiej Armii Ludowej i tytułował vice-marszałkiem (Chasu). Był zaufanym doradcą wojskowym Kim Dzong Ila, a karierę wojskową rozpoczynał jeszcze w czasie Wojny Koreańskiej

 

źródlo yonhapnews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.