Korea Północna likwiduje posterunki drogowe przy granicy z Chinami
Wiadomości

Korea Północna likwiduje posterunki drogowe przy granicy z Chinami

Korea Północna demontuje posterunki straży znajdujące się wzdłuż głównych dróg w okolicach granicy z Chinami. Ma to ułatwić mieszkańcom import i eksport towarów w dotkniętych sankcjami kraju.

 

Informacje podało Radio Free Asia powołując się na swoje źródło w prowincji Północny Hamgyong.

Na terenach przygranicznych w Korei Północnej, przy drogach prowadzących w kierunku Chin, znajdowało się wiele punktów strażniczych, w których kontrolowano paszporty, zgody na przejazd oraz sprawdzano towary. Wielokrotnie wiązało się to z wydłużeniem podróżny i koniecznością wręczania łapówek strażnikom i służbom bezpieczeństwa.

„Ponad 10 posterunków strażników znajdowało się kiedyś na drodze z Hoeryong, na granicy z Chinami, do Chongjin, głównego centrum handlowego na północno-wschodnim wybrzeżu Korei Północnej” – napisało RFA.

Aktualnie na drodze ma znajdować się tylko jeden punk kontrolny Agencji Bezpieczeństwa Publicznego.

Zlikwidowanie częstych kontroli i przymknięcie oka na szmuglowanie towarów z Chin ma poprawić północnokoreańską gospodarkę dotkniętą sankcjami. Na czasy kryzysów gospodarczy Korea Północna wielokrotnie liberalizowała przepisy gospodarcze ożywiając tym samym gospodarkę.

Swobodna podróż po Korei Północnej jest zakazana. Do podróży wewnątrz zamieszkiwanej prowincji wymagany jest wyłącznie dowód osobisty, jednak wyjechać do innego regionu konieczna jest przepustka.

 

źródło rfa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.