Kolejny żołnierz uciekł do Korei Południowej, padły strzały
Wiadomości

Kolejny żołnierz uciekł do Korei Południowej, padły strzały

Kolejny żołnierz Koreańskiej Armii Ludowej uciekł do Korei Południowej przez pilnie strzeżoną granicę, podało wojsko Republiki Korei.

Żołnierz w stopniu starszego szeregowego przekroczył granicę w czwartek o godzinie 08:04 czasu lokalnego. Z powodu gęstej mgły, ograniczającej widoczność do 100m, jego ucieczka nie została początkowo zauważona przez pozostałych strażników po stornie północnej.

Jak podaje agencja informacyjna YonhapNews wojska Republiki Korei oddały około 20 strzałów ostrzegawczych w kierunku grupy żołnierzy KRLD, kiedy ci – po ponad 90 minutach od ucieczki – zbliżyli się do granicy najprawdopodobniej w poszukiwaniu uciekiniera.

Po kolejnych 30 minutach żołnierze Republiki Korei słyszeli odgłosy wystrzałów dochodzące od strony Korei Północnej.

Portalu NKnews podał, że starszy szeregowy to drugi najniższy rangą stopień w wojskach KAL.

Ucieczka może być wynikiem wojny propagandowej prowadzonej przez Koreę Południową po ostatniej głośnej ucieczce innego północnokoreańskiego żołnierza. Od tego czasu z głośników zamieszczonych przy granicy (pisaliśmy o nich tu) emitowane były m.in. informacje na temat stanu zdrowie uciekiniera oraz zachęty do przekroczenia granicy. Głos z głośników słyszalny jest na odległość 10-20km wgłąb KRLD.

To 15 osoba, która uciekła w tym roku bezpośrednio z KRLD do Republiki Korei przez stefę zdemilitaryzowaną lub morze. To trzykrotnie więcej, niż w 2015.

 

źródło nknews, yonhapnews, reuters, donga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.