Hwang Pyong-So usunięty z partii, jego zastępca w obozie
Wiadomości

Hwang Pyong So usunięty z partii, jego zastępca w obozie

Hwang Pyong So, szef Biura Politycznego Koreańskiego Armii Ludowej, został wydalony z partii, a jego zastępca Kim Wong Hong przebywa w obozie karnym – podała południowokoreańska gazeta JoongAng Ilbo powołując się na własne źródła.

Hwang Pyong So i  Kim Wong Hong zostali ukarani za rzekome przejmowanie łapówek.

Informacja o ukaraniu oficjeli pojawiła się miesiąc temu, jednak jej wymiar nie był jeszcze znany. Pisaliśmy o tym tu.

Gdyby rewelacje gazety potwierdziły się, oznaczałoby to koniec kariery jednego z najbliższych doradców Kim Dzong Una. Podobne oskarżenie zostało wcześniej skierowane w kierunku Jang Song Thaeka, wuja aktualnego przywódcy KRLD. Jang Song Thaek został skazany na karę śmierci.

Źródło na które powołuje się gazeta miało przekazać informacje, że wojskowi zostali ukarani za branie łapówek w zamian za awanse i promocje w Biurze Politycznym KAL. Kim Dzong Un dowiadując się o tym miał powiedzieć, aby „ukarać ich jako ostrzeżenie dla innych”.

Niektórzy analitycy Korei Północnej wiążą ukaranie doradców z ostatnim wejściem Kim Dzong Una na górę Pektu. Najwyższy szczyt Półwyspu Koreańskiego ma symboliczne znaczenie dla mieszkańców KRLD. Wielokrotnie przed podjęciem kluczowych decyzji, północnokoreańskie media publikowały informacje o wizycie przywódców na jej szczycie.

Na dwa tygodnie przed wydaniem wyroku śmierci na Jang Song Thaeka, Kim Dzong Un pojawił się w okręgu Samjiyon u podnóża góry. Pojawił się tam również na krótko przed prawdopodobnym wyrokiem na byłego ministra obrony Hyon Yong Chola.

 

źródło koreajoongangdaily

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.