Decyzja o zamknięciu Kaesong była bezpodstawna
Wiadomości

Decyzja o zamknięciu Kaesong była bezpodstawna

Decyzja o zamknięciu Okręgu przemysłowego Kaesong została podjęta przez byłą prezydent Korei Południowej bezpodstawnie – wynika z raportu komisji badającej sprawę.

Powołała w październiku specjalna komisję miała na celu zbadać nieprawidłowości podczas urzędowaniu prezydent Park Geun-hye. Z przedstawionego w czwartek raportu wynika, że była prezydent podjęła decyzję bez dowodów i konsultacji.

„Ustalono, że zamknięcie (Kaesong – przyp. yonhap) zostało podjęte przez prezydent jednostronnie i w sposób niepisany (dosł. „werbalnie” – przyp. red.), bez dyskusji lub konsultacji na oficjalnym szczeblu decyzyjnym”, głosi fragment raportu opublikowany przez YonhapNews.

Komisja nie podała czy prezydent samodzielnie postanowiła zamknąć okręg, czy podczas podejmowania decyzji sugerowała się zdaniem Choi Soon-sil, przyjaciółki oskarżonej między innymi o wywieranie wpływu i kształtowanie polityki ówczesnego rządu.

Nakaz zamknięcia okręgu Kaesong został ogłoszony w lutym 2016, dzień po teście rakietowym Korei Północnej. Oficjalnym powodem zakończenia działalności ośrodka przemysłowego miały być rzekome dowody na finansowanie programu rakietowego Korei Północnej z pieniędzy zatrudnionych tam robotników.

Ówczesny rząd Republiki Korei twierdził, że 70 procent wynagrodzenia trafia do rządu KRLD poprzez Biuro 39, jednostkę Partii Pracy Korei, która zajmuje się pozyskiwaniem zagranicznych środków finansowania dla władz w Pjongjangu. Pieniądze miały pokrywać koszty między innymi programu zbrojeniowego Korei Północnej oraz luksusowych dóbr dla władz kraju.

Ośrodek przemysłowy Kaesong
Ośrodek przemysłowy Kaesong

Komisja nie stwierdziła jednak żadnych dowodów na nielegalny transfer pieniędzy w okręgu przemysłowego Kaesong.

W ośrodku funkcjonowało około 120 południowokoreańskich firm, które zatrudniały 55 000 pracowników. Pensja dla robotników wynosiła 160 USD, co stanowi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia w Korei Północnej.

Ja podaje Reuters, grupa południowokoreańskich biznesmenów, którzy inwestowali w ośrodku Kaesong domaga się formalnych przeprosin.

 

BEZ SZANS NA PONOWNE OTWARCIE

Aktualny rząd Korei Południowej twierdzi, że wznowienie parku przemysłowego będzie zależało od postępów w rozwiązywaniu problemów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej. W raporcie komisji stwierdzono, że „musimy ponownie otworzyć park przemysłowy Kaesong i aktywnie się do niego przygotować, jeśli spełnione zostaną pewne warunki”.

aktualny prezydent Moon Jae-in
aktualny prezydent Moon Jae-in

Jednak według większości analityków nie ma aktualnie większych szans na ponowną współpracę gospodarczą pomiędzy obiema Koreami w ramach działalności okręgu przemysłowego.

Ponowne uruchomienie kolidowałoby z sankcjami Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożonymi na Koreę Północną i obecną polityką Stanów Zjednoczonych wobec Pjongjangu.

„Sondaże sugerują, że większość wyborców jest przeciwna ponownemu otwarciu kompleksu przemysłowego Kaesong, nawet ci, którzy niekoniecznie są przeciwni współpracy z Koreą Północną w innych obszarach” – powiedział Christopher Green z Uniwersytetu w Lejdzie dla portalu nknews.

 

NIE TYLKO KAESONG

W raporcie komisji podano również przypadek wykorzystania Ministerstwa Zjednoczenia przez służby wywiadowcze Korei Południowej. W 2016 roku resort ogłosił ucieczkę 12 kobiet z Korei Północnej oraz wysokiej rangi dyplomaty Thae Yong Ho.

„Ministerstwo biernie wydało oświadczenie na prośbę agencji wywiadowczej Seulu. Stwierdzono, że ministerstwo nie było nawet w pełni świadome szczegółów wywiadowczych”, podano w raporcie.

 

PREZYDENT PARK GEUN-HEY

Była prezydent Republiki Korei Park Geun-hey została odsunięta od władzy w wyniku politycznej afery i licznych protestów.

Skandal wybuch po doniesieniach prasy, że Choi Soon-sil, wieloletnia przyjaciółka prezydent, pomimo braku formalnego stanowiska w rządzie posiada dostęp do informacji niejawnych.

Protesty ws odwołania Park Geun-hye, źródlo wikimedia
Protesty ws odwołania Park Geun-hye, źródlo wikimedia

Choi Soon-sil miała mieć znaczący wpływ na decyzje podejmowane przez ówczesną prezydent Korei Południowej, począwszy od wyboru garderoby po sprawy państwowe. Choi została oskarżona o nadużywanie władzy, wyciek poufnych dokumentów oraz zmuszanie do dawania łapówek.

Prezydent Park po licznych protestach została postawiona w stan oskarżenia i rozpoczęto wobec niej procedurę impeachmentu. Ostatecznie 10 marca 2017 decyzją sądu została pozbawiona urzędu.

Park Geun-hye aktualnie przebywa w areszcie w oczekiwaniu na proces.

 

źródło yonhapnews, nknews, koreaherald, reuters

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.