cztery statki Korei Północnej na "czarnej liście" ONZ
Wiadomości

Cztery statki Korei Północnej na „czarnej liście” ONZ

Cztery statki należące do Korei Północnej zostały wpisane na „czarną listę” ONZ w związku z naruszaniem sankcji Rady Bezpieczeństwa.

Wniosek do Rady Bezpieczeństwa ONZ o wprowadzenie sankcji dla dziesięciu statków złożyły w grudniu Stany Zjednoczone. Statki wymienione w liście mają zakaz wpływania do jakichkolwiek portów państwa należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pisaliśmy o tym tu.

Chiny początkowo poprosiły o więcej czasu na rozpatrzenie wniosku, a ostatecznie zgodził się na blokadę dla 4 z 10 okrętów. Są to:

  • Ul Ji Bong 6
  • Rung Ra 2
  • Sam Jong 2
  • Rye Song Gang 1

Ostatni z nich, Rye Song Gang 1, został wskazany przez Stany Zjednoczone jako tankowiec, poprzez który Chiny nielegalnie eksportowały ropę naftową do KRLD z ominięciem sankcji ONZ. Pisaliśmy o tym tu.

Pozostałe statki, które nie zostały objęte sankcjami, pływały pod banderami innymi niż północnokoreańska: Belize, Hongkong, Palau, Panama i Togo.

Już wcześniej, 5 października, Rada Bezpieczeństwa ONZ umieściła na liście okrętów objętych zakazem wpływania do portów cztery statki. Były to statki pływające pod banderą Korei Północnej, Kambodży, Komory oraz Saint Kitts i Nevis. Na okrętach miały być przewożone m.in. węgiel i żelazo.

 

źródło channelnewsasia / zdjęcie poglądowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.