Ceny ropy w Korei Północnej maleją pomimo sankcji
Wiadomości

Ceny ropy w Korei Północnej maleją pomimo sankcji

Ceny ropy naftowej i benzyny w Korei Północnej znacznie spadły w tym miesiącu dzięki rzekomym ogromnym dostawom z Rosji – podało Radio Free Asia

W porównaniu ze cenami na początku ubiegłego miesiąca benzyna spadła o 25%, a olej napędowy o ponad 60%. Cena z 1 grudnia za olej napędowy to 67 65KPW (0,82 USD) za kilogram, a benzyna po cenie 15 990KPW. W październiku ceny wynosiły odpowiednio 17 500KPW i 23 250KPW.

Warto zauważyć, że spadek cen nastąpił w okresie obowiązywania sankcji nałożonych przez ONZ na import produktów naftowych z Korei Północnej. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję 2375, która ograniczała o 30% eksport ropy naftowej do Korei Północnej w związku z przeprowadzonym przez nią szóstym testem nuklearnym.

Asia Press International, powołując się na źródła z przygranicznej prowincji Yanggang w KRLD podało, że ceny oleju napędowego i benzyny po początkowych wzrostach zaczęły maleć. Spowodowane miało być to masowym importem tych produktów z Rosji.

W tym samym okresie cena ryżu na północy Korei Północnej wzrosła do 4 750KPW z 4 000KPW w miesiącu poprzedzającym. Bez zmian pozostała cena kukurydzy (1kg za 1 600KPW).

 

źródło yonhapnews, RFA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.