8. konferencja przemysłu zbrojeniowego w Korei Północnej
Wiadomości

8. konferencja przemysłu zbrojeniowego w Korei Północnej

Korea Północna zorganizowała w poniedziałek i wtorek 8. konferencję przemysłu zbrojeniowego. Relacja z tego wydarzenia została opublikowana przez państwowe media.

Nigdy wcześniej konferencja przemysłu zbrojeniowego nie była relacjonowana przez północnokoreańskie media.

Jak podała agencja pasowa KCNA wzięli w niej udział najważniejsi urzędnicy ds. rozwoju wojskowego i zamówień publicznych.

Thae Jong Su, członek Biura Politycznego i wiceprzewodniczący Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei (WPK), przedstawił podczas konferencji raport na temat osiągnięć wojskowych i politycznych KRLD.

„Nasza ojczyzna może z dumą przyłączyć się do światowej klasy potęg atomowych i wojskowych, osiągając militarne cuda – których inni nie byli w stanie osiągnąć przez dziesiątki lat – w ciągu zaledwie jednego czy dwóch lat, dzięki patriotycznemu oddaniu i niezłomnemu duchowi walki naszego drogiego, szanowanego Najwyższego Przywódcy „- miał powiedzieć Thae Jong Su cytowany przez agencję prasową KCNA.

Na zakończenie konferencji Kim Dzong Un odznaczył naukowców i oficjeli, którzy pracowali przy budowie rakiety Hwasong-15, najnowszej broni reżimu, której zasięg pokrywa całe terytorium Stanów Zjednoczonych.

Kim Dzong Un odznaczył naukowców
źródło KCNA

Według analityków przywoływanych przez portal nknews, opublikowania informacji o konferencji może świadczyć o chęci Kim Dzong Un, by zapisać się jako pierwszy północnokoreański przywódca, który skutecznie wdrożył do wojsk KRLD międzykontynentalne rakiety balistyczne. Osiągnięciem Kim Dzong Ila był rozwój broni jądrowej, jednak bez skutku próbowano rozwinąć program rakiet dalekiego zasięgu. Sukces Kim Dzong Una może dodatkowo wzmocnić polityczną legitymizację władzy aktualnego przywódcy.

Ponadto konferencja ta wykorzystywana jest jako okazja do wzmocnienia solidarności między obywatelami Korei Północnej.

Obserwatorzy cytowani przez portal zauważyli również brak dwóch kluczowych postaci w dotychczasowym rozwoju programu rakietowego Ri Pyong Chola i Kim Jong Sika, co może oznaczać przetasowania oraz zmianę ich statusu w Partii Pracy Korei.

Konferencja organizowana jest najprawdopodobniej od czasów pierwszego przywódcy KRLD, Kim Il Sunga.

Relacja wideo z państwowej telewizji

 

źródło nknews, ewn, kcna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.