​Charles Robert Jenkins, dezerter który uciekł do Korei Północnej, nie żyje
Wiadomości

​Charles Robert Jenkins, dezerter który uciekł do Korei Północnej, nie żyje

Charles Robert Jenkins, amerykański żołnierz, który w 1965 roku zdezerterował do Korei Północnej zmarł w Japonii w wieku 77 lat.

W styczniu 196 roku Jenkins, wówczas 24-letni sierżant, pod wpływem alkoholu zdecydował się przekroczyć koreańską granicę z nadzieją, że zostanie przekazany Rosjanom. Chciał otrzymać azyl polityczny i uciec przed wojną w Wietnamie . Ostatecznie władze KRLD zdecydowały się trzymać go w kraju niemal 40 lat.

Podczas swojego pobytu w Korei Północnej uczył żołnierzy języka angielskiego i zagrał rolę amerykańskiego szpiega w 20-odcinkowym serialu Bezimienni bohaterowie. Poślubił  20 lat młodszą Japonkę Hitomiego Sogę, która została porwana do Korei Północnej przez reżim tego kraju.

Dzięki negocjacjom rządu Japonii z Koreą Północną, Soga powróciła do Japonii w 2002 roku, a Jenkins wraz z dwiema córkami urodzonymi w Korei Północnej w 2004 roku.

Po powrocie został skazany na symboliczną karę 30-dniowego wyroku za dezercję.

Do końca życia mieszkał na wyspie Sado, gdzie pracował w sklepie z pamiątkami oraz napisał książkę o swoim pobycie w Korei Północnej.

Powodem śmierci była niewydolność serca.

 

źródło reuters

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.