uciekinier w szpitalu, źródło REUTERS
Wiadomości

Zły stan zdrowia żołnierza, który zbiegł z Korei Północnej

 

Ostatnio informowaliśmy o ucieczce żołnierz Korei Północnej przez posterunek graniczny w JSA, w miejscowości Panmunjom. Media Republiki Korei szeroko komentują sprawę dzieląc się na temat tego wydarzenia kolejnymi informacjami.

Wojskowy próbował przekroczyć granicę samochodem, a kiedy ten utknął w rowie, rzucił się do ucieczki na własnych nogach. Czterech wartowników strzegących granicy po północnej stronie otworzyło ogień do swojego rodaka oddając około 40 strzałów z czego co najmniej jeden ze strzelców posiadał karabin AK-47. Ranny uciekinier został znaleziony po 15 minutach od zdarzenia, około 50 metrów od granicy po stronie Republiki Korei, ukryty w liściach. Po przetransportowaniu do szpitala helikopterem przeszedł skomplikowaną operację.

Uciekinier został postrzelony co najmniej pięć razy w brzuch, bark i łokieć, a jego stan nadal określany jest jako krytyczny. Na domiar złego w żołądku oraz jelitach żołnierza znaleziono znaczne ilości pasożytów, w tym glisty ludzkie, które dodatkowo skomplikowały operację i leczenie pacjenta. „Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tego (pasożytów – przyp. red.) w Koreańczyku, a to może spowodować ogromne komplikacje i utrudnić rokowanie.” – powiedział Dr Lee Guk-jong odpowiedzialny za leczenie chorego.

Eksperci medyczni wskazują, że w Korei Północnej występuje wysoki wskaźnik zakażeń pasożytami.

Niebieski dom nie wydał oficjalnego oświadczenia w sprawie incydentu, jednak prowadzone jest dochodzenie mające ustalić, czy strzały oddane przez żołnierzy KRLD przekroczyły granicę. Jeżeli przypuszczenia zostaną potwierdzone, rząd zamierza złożyć skargę do ONZ z powodu naruszenia zawieszenia broni.

 

 

źródło: koreajoongangdaily, zdjęcia: reuters

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.