USA wzywa do zerwania stosunków handlowych z KRLD
Wiadomości

USA wzywa do zerwania stosunków handlowych z KRLD

W środę ambasador Stanów Zjednoczonych Nikki Haley przy ONZ wezwał podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa do zerwania stosunków handlowych z Koreą Północną w związku z ostatnio testem rakietowym przeprowadzonym przez reżim Kim Dzong Una.

„Dziś wzywamy wszystkie narody do odcięcia wszelkich więzi z Koreą Północną”, powiedziała Haley. „Oprócz pełnego wdrożenia wszystkich sankcji ONZ wszystkie kraje powinny zerwać stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną i ograniczyć współpracę wojskową, naukową lub techniczną. […] Muszą oni również przerwać handel z reżimem poprzez zakończenie w całości importu i eksportu oraz wydalenie wszystkich północnokoreańskich pracowników „, dodała.

Ambasadorka sugerowała również unieważnienie praw i przywilejów jako członka Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym prawa głosu.

Wymieniając ropę naftową jako „główną siłę napędową” produkcji jądrowej Korei Północnej, Haley wezwała również do zaprzestania dostaw ropy naftowej do tego kraju – a Chiny zostały uznane za jego głównego dostawcę. „Chiny mogą zrobić to samodzielnie lub możemy wziąć sytuację naftową we własne ręce” – powiedziała mówiąc o roli Chin w blokadzie eksportu ropy do KRLD.

Przedstawiciel Chin w ONZ Liu Jieyi wezwał strony do dialogu i wyraził potępienie dla północnokoreańskiej próby rakietowej. Przypomniał on również propozycje Chin w tej sprawie, aby wstrzymać się z ćwiczeniami i manerwami wojskowymi w pobliżu granic z Koreą Północną w zamian za zaprzestanie testów przez Pjongjang.

W środę Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową, testując nowy typ pocisku międzykontynentalnego Hwasong-15. Nowy pocisk swoim zasięgiem obejmuje niemal całą kulę ziemską, w tym Stany Zjednoczone.

 

źródło nknews

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.