Filary istnienia reżimu w najnowszej książce W. Dziaka
Książki Książki Polskojęzyczne

Filary istnienia reżimu w najnowszej książce W. Dziaka

Korea Północna. Wewnętrzne wektory trwania.

Korea Północna. Wewnętrzne wektory trwania
Autor: Krzysztof Sajewski,Waldemar J. Dziak
Ocena:

 

Waldemar Dziak jest niezaprzeczalnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce ekspertów zajmujących się Koreą Północną. Najnowsza książką napisana wspólnie z Krzysztofem Sajewskim, prawnikiem specjalizującym się w prawie chińskim i koreańskim, to kompleksowe spojrzenie na historię, politykę i życie społeczne w KRLD.

Niewątpliwie wieloletnie doświadczenie i kontakty autora ze specjalistami, uchodźcami i osobami bezpośrednio związanymi z reżimem nadają książce dodatkową wartość. W tekście często znajdziemy odwołania do prywatnych notatek, zagranicznych spotkań jak i rozmów uchodźcami, również tymi najwyższego szczebla. Często cytowaną osobą jest Hwang Yang Yop, uważany za głównego ideologa Partii Pracy Korei, który zbiegł do Korei Południowej w 1997.

Tytułowe wektory trwania, to swego rodzaju filary na których reżim opiera i umacnia swoje istnienie. Autorzy wymieniają wśród nich zarówno te o podłożu politycznym jak rodzinna sukcesja władzy, kontrola obywateli i administracji, terror ale też społeczno-kulturowe, czyli tradycjonalizm, przywiązanie do konfucjanizmu, nacjonalizm czy podział kastowy. Autorzy każdemu z nich poświęcają osobny rozdział, dzięki czemu publikacja jest wyczerpująca i opisuje podłoże historyczne, przyczynę oraz aktualną sytuacją dla każdego z wektorów.

Obywatel Korei Północnej są poddani brutalnej kontroli i nie mniej brutalnemu terrorowi, tak jak wiele społeczeństw na świecie, ale od innych zniewolonych społeczeństw odróżnia ich to, że są masą, która nie potrafi nawet wyartykułować prawdziwych potrzeć, uczuć i pragnień.

Minusem książki jest zbyt częste potwierdzanie tez minionymi wydarzeniami. Autorzy często odwołują się do sytuacji, który były codziennością dla mieszkańców Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w latach ’80 czy ’90, jednak dla przeciętnego obywatela historie – które miały miejsce w czasach sprawowania władzy przez Kim Il Sunga i później jego syna Kim Dzong Ila – dziś są już przeszłością. Może to u czytelnika wywołać wrażenie, że reżim się nie zmienia, nie ewoluuje od początku swojego istnienia, co jest oczywistą nieprawdą, ponieważ zwiększenie swobód i poprawa sytuacji ekonomicznej zauważana jest przez wszystkich obserwatorów KRLD. Poziom kontroli oraz biedy w niektórych regionach kraju nadal trudny jest do wyobrażenia sobie dla mieszkańca Zachodu, jednak nawet najmniejszy krok w kierunku poprawy życie Koreańczyków z Północy jest wart odnotowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.