Kult władzy na przykładzie pomników na wzgórzu Mansudae
Ciekawostki

Kult władzy w KRLD na przykładzie pomników ze wzgórza Mansudae

Pomnik Kim Il Sunga na wzgórzu Mansudae powstał w kwietniu 1927 roku. Monument wykonany jest z brązu składa się z dwóch 22-metrowych figur zmarłych przywódców Korei Północnej. Stoi przed Muzeum Rewolucji, które opowiada historię Korei Północnej (zgodną z polityką partii rządzącej) od 1860 roku, do współczesności.

Propaganda krzewiąca kult Kimów często przybierała wyraz karykaturalny. W latach ’80 i ’90 pomimo wszechobecnego głodu i klęski nieurodzaju stawiano kolejne pomniki kultywujące rządzącą rodzinę. Ponad pomniki oświetlane są całą dobę mocnym światłem, a podczas kryzysu energetycznego, były jedynymi jasnymi punktami w Korei Północnej, gdzie nie dochodziło do przerw w dostawie prądu.

Początkowo pomnik przedstawiał wyłącznie postać Kim Il Sunga, pomnik jego syna postawiono pośmiertnie w 2011. Kim Dzong Il przedstawiony został w pozycji stojącej, ubrany w płaszcz sięgający do pół-uda. Zaraz po odsłonięciu, podobno na rozkaz samego Kim Dzong Una, pomniki zostały przerobione. Twarzy Kim Il Sunga dodano lat, aby dopasować ją do realiów konfucjańskich, dodatkowo zagościł na niej uśmiech. Kim Dzong Il nie nosił płaszcza widocznego na pomniku z roku 2011, zamiast tego ubierał charakterystyczną kurtę. Pomnik zamknięto i przebudowano tak, aby mieszkańcy Korei Północnej, którzy tłumnie składają wieńce i kwiaty pod pomnikami obu przywódców, widzieli wodzów odzwierciedlających jak najbardziej realia oraz wizerunki z propagandowych plakatów i obrazów.

Miejsca odwiedzone bądź dotknięte przez zmarłego Kim Il Sunga i Kim Dzong Ila znaczone są niczym relikwie świętych w Kościele Katolickim. Łącznie na terenie Korei Północnej znajduje się kilkadziesiąt tysięcy pomników przedstawiających przywódców tego kraju, stawiane są głównie z miejscach ich wizyt.

Pomniki na wzgórzu Mansudae są jednymi z najważniejszych miejsc kultu przywódców KRLD. Niemal każdy turysta bądź dyplomata odwiedzający stolicę Korei Północnej musi złożyć kwiaty, a następnie pokłonić się pod wyżej opisanymi posągami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.