Półwysep Koreański i Japonia
Wiadomości

Japonia analizuje scenariusze na wypadek wojny w Korei

Rząd Japonii analizuje scenariusze dotyczące ewentualnego napływu znacznej ilości uchodźców z KRLD na wypadek konfliktu na Półwyspie Koreańskim.

Istnieje duża obawa, że wśród dziesiątek tysięcy uchodźców chcących łodziami przedostać przez Morze Wschodnie (Morze Japońskie) mogą znaleźć się osoby stanowiące zagrożenie dla Japonii. Mowa przede wszystkim o agentach północnokoreańskiego wywiadu, których celem miałyby stać się amerykańskie siły stacjonujące na wyspie, Japońskie Siły Samoobrony, czy instalacje strategiczna jak elektrownie atomowe.

Aby zapobiec niekontrolowanemu napływowi ludności rząd Shinzō Abe planuje na wypadek konfliktu wzmocnić patrole straży przybrzeżnej na Morzu Wschodnim oraz kontrolować uciekinierów w portach. Osoby, którym zezwolono by na czasowy pobyt na terenie Japonii, otrzymają schronienie w tymczasowych ośrodkach. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest wyspa Kyushu, która znajduje się najbliżej Półwyspu Koreańskiego. Władze Japonii przyjmują również możliwość zawracania łodzi z uchodźcami, w przypadku stwierdzenia realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa swojego kraju.

Poza ośrodkiem dla obywateli KRLD przypuszcza się, że konieczne będzie również utworzenie ośrodka dla obywateli Republiki Korei.

Plan pierwotnie powstał w 1994, kiedy wojsko amerykańskie badało możliwość ataku na Koreę Północną podczas kryzysu nuklearnego. W obliczu sytuacji panującej aktualne na Półwyspie rząd dokonał przeglądu pierwotnego planu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.