Chiński przedstawiciel w Korei Północnej
Wiadomości

Chiński przedstawiciel w Korei Północnej

Specjalny wysłannik z Chin, Song Tao, spotkał się w weekend z szeregiem północnokoreańskich przedstawicieli rządu w celu omówienia sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Podróż do Korei Północnej poprzedziła rozmowy dwustronne prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trump i prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem, które odbyły się na początku tego miesiąca. Spekuluje się, że mogły one doprowadzić do przełomu w północnokoreańskim kryzysie nuklearnym.

Donal Trump podsycił spekulację publikując na popularnym portalu społecznościowym wpis o treści „Chiny wysyłają przedstawiciela i delegaturę do Korei Północnej – wielki ruch, zobaczymy, co się stanie”!

 

 

W ciągu ostatnich tygodniu kryzys w relacjach pomiędzy KRLD i USA zauważalnie stracił na sile po złagodzeniu retoryki Trumpa wobec przydówcy Korei Północnej. Z drugiej strony Pjongjang w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie prowadził testów rakiet dalekiego zasięgi.

Spotkanie Song i Kim Jong-un było postrzegane jako okazja dla wysłannika do wystosowania listu od chińskiego prezydenta Xi i omówienia północnych prób jądrowych i prób rakietowych.

Chińskie media państwowe studzą optymizm przypominając, że Chińska Republika Ludowa wysyłała wcześniej swojego przedstawiciela również w latach 2007 i 2012 po zjazdach Komunistycznej Partii Chin. Song Tao odwiedził również Wietnam i Laos na początku tego miesiąca, aby poinformować tamtejszych urzędników o wynikach kongresu partyjnego.

Wizyta w KRLD rozpoczęła się spotkaniem z Choe Ryong-hae, wiceprzewodniczącym Komitetu Centralnego Partii Robotniczej, uznawanego za postać numer dwa w państwie. Następnego dnia Song Tao rozmawiał z byłym ministrem spraw zagranicznych i zarazem wiceprzewodniczącym Komitetu Centralnego Północnej Partii Robotniczej, Ri Su-yong. W rozmowie uczestniczył również ambasador Chin w Korei Północnej, Li Jinjun, oraz wicedyrektor departamentu Komitetu Centralnego, R Chang-gun.

 

źródło koreajoongangdaily

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.