Antykoncepcja w Korei Północnej
Ciekawostki

Antykoncepcja i kontrola urodzeń zakazana w Korei Północnej

W Korei Północnej prezerwatywy coraz częściej stają się prezentem przywożonym zza chińskiej granicy, pomimo zakazu ich sprzedaży. Najpopularniejszy sposób antykoncepcji na świecie jest wciąż nielegalny w KRLD, a rząd uważa je za produkt „nieprzyzwoity”.

Przedsiębiorca zajmujący się importem chińskich produktów do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w rozmowie z Redio Free Asia (RFA) powiedział, że rozpowszechnienie się prostytucji sprawiło, że prezerwatywy są jeszcze bardziej potrzebne niż wcześniej. Według anonimowego rozmówcy Kim Dzong Un silnie zachęca do wyższego przyrostu naturalnego, „aby mieć więcej socjalistycznych robotników”.

Według raportów Radio Free Asia większość małżeństw świadomie podejmuje decyzję o posiadaniu tylko jednego potomka, przez wysokie koszty edukacji i utrzymania dzieci. Z powodu coraz niższego wskaźnika urodzin rząd KRLD wydał decyzję zakazującą pracownikom służby zdrowia wykonywania zabiegów związanych z kontrolą urodzeń oraz dokonywania aborcji.

 

źródło Radio Free Asia, zdjęcie fmsc.org

2 Replies to “Antykoncepcja i kontrola urodzeń zakazana w Korei Północnej

 1. Przecież w KRL-D można kupić prezerwatywy krajowej produkcji, w dosłownym tłumaczeniu z północnokoreańskiego nazywa się to „gumowa kieszeń”.

  1. Informacja została podana przez Radio Free Asia. W internecie można znaleźć przykłady potwierdzające niedostępność prezerwatyw w Korei Północnej.
   Pisze o tym między innymi LiNK (źródło) i portal NKnews w rozmowie z północnokoreańskim uciekinierem. źródło – chociaż w drugim linku wspomniana jest liberalizacja w tej kwestii.
   Warto też mieć na uwadze, że prawo w KRLD – jak w każdym innym kraju – może ulec zmianie. Ostatnio pisaliśmy o raporcie (źródło), który wskazuje między innymi o najniższym współczynnik urodzeń w historii tego kraju. W 2016 wyniósł on 1.94, więc za mało aby następowała zastępowalność pokoleń.

   Niemniej jednak, jeżeli uda Ci się znaleźć zdjęcie prezerwatyw lub informacje potwierdzającą możliwość swobodnego kupna prezerwatyw w Korei Północnej, chętnie umieścimy je na portalu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.